Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 06-07-11, 14:04
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν υπαρχουν αρκετες αλγες και λαθρεπιβατες θα πρεπει να βοηθας στο ταισμα των σαλιγκαριων με τραφη αναλογη των αποθεματων τροφης στο ενυδρειο. Τα zebra με τροφη φυτικης προελευεσης (πχ κοματακι απο ταμπλετες σπιρουλινας για πλεκο ή γαριδοτροφη)
Εχω σπιρουλινα, οπότε θα τους ρίχνω ελάχιστη κατά τακτά διαστήματα, γιατί άλγη η ανούμπια που σκέφτομαι να βάλλω δεν έχει καθόλου.
Εκτός εαν δημιουργηθει στο μέλλον στο νεο ενυδρείο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσεκτικα με το ταισμα για να μη λερωνεται το νερο (και ειναι και λιγο), αλλα οχι να μενει και χωρις θρεπτικα για τα φυτα.
Σκέφτομαι να εφαρμόσω την λίπανση που έχω στο μεγάλο ( αλλά βέβαια στην αντίστοιχη αναλογία ).
Δηλ. 1, 2 σταγόνες EXCEL κάθε 2 ημέρες και ίδια ποσότητα γενικο λίπασμα της SEACHEM κάθε 7 ημέρες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγες θα κανεις κανονικα και αν ειναι χωρις φιλτρο θα θελει πολυ συχνες και μικρες. (πχ καθε 1-2 μερες)
Αν δεις τo zebra να κανει εξοδους Μεσολογγιου απο το ενυδρειακι, παει να πει οτι κατι δεν παει καλα στο νερο.
Αν βαλεις στρωμενο χαλικακι και φυτα (δλδ μεταφερμενα απο ενυδρειο με βιολογια που λειτουργει ηδη) θα εχει και καποια βιολογια να στηριξει το νεο ενυδρειακι.
Και νερο παλιο απο στρωμενο ενυδρειο, αν γινεται, ακομα καλυτερα.

Τα μικρα ενυδρεια θελουν μια προσοχη παραπανω.
Αν βρεις την ισορροπια τελικα στο ενυδρειακι, με την "ιχθυοφορτωση" (), το ταισμα, τα φυτα, και τις αλλαγες, θα εισαι ΟΚ.
Μη την πειραξεις μετα αν δεν θες να ψαχνεσαι παλι.
Το μόνο που θα είναι άστρωτο θα είναι το χαλικάκι.
Το φυτό θα είναι από το στρωμένο ενυδρείο, όπως και το νερό που θα του βάλλω και σκέφτομαι όταν κάνω αλλαγή νερού στο μεγάλο να στίψω λίγο το ένα σφουγγάρι από το μεγάλο ενυδρείο, στο μικρό.
Αντε και λίγο Nitrivec στην αρχή και νομίζω πως θα είμαι Ο.Κ. από βιολογία.

Και πάλι ευχαριστώ για τις ιδέες-συμβουλές
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01792 seconds with 11 queries