Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 05-07-11, 14:54
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ οι ρεντ τσερυ που θελω να βαλω εγω δεν εχουν προβλημα με τις σκληροτητες απο τι βλεπω και το ενα ειναι 10 οδ αλλα σε δυο μηνες που θα τις βαλω μπορει να εχουν αλλαξει ολα!

Καλησπέρα σε όλους, το forum μπορώ να πώ πως με έχει ενθουσιάσει. Μπορώ να μάθω πάρα πολλά πράγματα για τα ενυδρεία και να συζητήσω!

Όταν πρωτοέφτιαξα το ενυδρείο μου, είχα διάφορα κοχύλια και ένα συνοθήλευμα απολιθωμένων Ostrea. Τα Ostrea είναι λιμνιαία ασπνόνδυλα, οπότε απολιθώνονται μόνον τα ασβεστολιθηκά μέρη τους.

Έτσι λοιπόν γέμισα το ενυδρείο με όστρακα. Ένας φίλος μου, όταν ήρθε και το είδε μου επεσύμανε το γεγονός με την άυξηση του Ca/Mg ότι μπορεί να μου κάνει ζημειά. Τί ζημειά βέβαια δεν ξέρω!. Έτσι λοιπόν αυτοσχεδιάζοντας πρόσθεσα καμιά 15αριά red rimmed melania (μου τα χάρισε ένας φίλος) στο ενυδρείο μου, τα οποία βέβαια πολλαπλασιάστηκαν (έγιναν εκατοντάδες) παρά το γεγονός ότι έχω δύο botia και δύο pelatus, τα οποία όλη την ώρα σκαλίζουν το βυθό και τα τρώνε.

Το αποτέλεσμα? Τα red rimmed melania (ασπόνδυλα, σαλιγκάρια με ασβεστολιθικό καβούκι) λειτούργησαν ως ρυθμιστές του ασβεστίου δεσμεύοντας το, για τη δημιουργία και άυξηση του καβουκιού τους!

Τελικά εφόσον και οι γαρίδες σου χρειάζονται ασβέστιο για τα σκληρά τους μέρη και εφόσον όπως λες θα έχεις μόνο τις γαρίδες, θα μπορούσες να τις βάλεις στο ενυδρείο και σε ένα excel να βάζεις τις μετρήσεις σου ανά 5 ημέρες. Φτιάξε ένα διαγραμματάκι για να δεις πως μεταβάλλεται η σκληρότητα με το χρόνο. Αν δεις ότι όντως αυξάνει σε μη επιτρεπτά όρια, άλλαξε νερό και βρες πέτρες χαλαζιακές ή πυριτιόλιθο. Γενικά πέτρες απο SiO2 δηλαδή χαλαζία είναι ΑΠΟΛΥΤΑ αδρανείς, όσο και το τζάμι του ενυδρείου σου!!!

Τέτοιες πέτρες μπορείς να βρείς σε παραλίες και ποταμούς. Κάνε copy paste το link για να δεις πως περίπου είναι. Όπου βρεις τέτοιες πέτρες καβάτζωσέ τες!!! (Και εγώ το ίδιο θα κάνω για το ενυδρείο μου!)

http://www.google.gr/search?q=%CF%80...w=1440&bih=708
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01621 seconds with 11 queries