Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 05-07-11, 10:35
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα είμαι νέος στo hobby και αυτό τυγχάνει να είναι το πρώτο μου post στο forum. Διάβασα όλες τις απαντήσεις σε αυτό το thread. Είμαι γεωλόγος και σαν πιο σωστή απάντηση μου φάνηκε η δικιά σου delta, όσον αφορά τη συμπεριφορά της ειδικής σκληρότητας του νερού. Μόνον δηλαδή να βάλεις τις πέτρες μέσα στο νερό και να μετράς ανα τακτά χρονικά διαστήματα το GH.

Διάβασα επίσης για το test με το aqua forte. Ότι αφρίζει στο aqua forte απλά σημαίνει ότι αντιδράει με το χλώριο, δημιουργώντας χλωριούχο άλας. Έτσι λοιπόν στο aqua forte (ΗCl) αντιδράνε φωσφορικά, ανθρακικά, σουλφίδια, οξείδια μετάλλων και άλλα. Το test με aqua forte είναι απλά ελλειπές και όχι διαγνωστικό στοιχείο.

Επίσης άκουσα διάφορα για την αύξηση της σκληρότητας απο ασβεστολιθικά πετρώματα. Η διαλυτότητα του ανθρακικού ασβεστίου είναι 0.00015 mol/L, διαλυτότητα πολύ χαμηλή. Όποιοι έχουν κυκλοφορητή CO2 βέβαια στο ενυδρείο τους, για τα φυτά, αυξάνουν αυτή τη διαλυτότητα. Επίσης όξινο pH αυξάνει κατά πολύ αυτή τη διαλυτότητα. Και άλλωστε μία πέτρα απο ένα ποτάμι η τη παραλία, που είναι συμπαγής και όχι σε σκόνη, διαλύεται ακόμα πιο αργά. (Μικρή επιφάνεια αντίδρασης).

Επίσης έτυχε να πέσω σε ξένα forums παλιότερα και είχα διαβάσει πως ένα ενυδρείο πρέπει να έχει μια αρκετά ικανοποιητική περιεκτικότητα σε ηλεκτρολύτες και ασβέστιο/μαγνήσιο (150 ppm), τα οποία βοηθούν στο φαινόμενο της όσμωσης και κατ'επέκτασην στην ενυδάτωση των ψαριών μας και την καλή τους υγεία.
το ασβέστιο και το μαγνήσιο δεν αντιδρούν με το HCl?
και τι μένει να ανεβάσει σκληρότητες αν αυτά τα δύο τα αποκλείουμε με το τέστ του υδροχλωρίου? τα υπόλοιπα είναι συνήθως σε απειροελάχιστες ποσότητες ,ή όχι?

εντωμεταξύ
πολύ σωστά και αναφέρεις ότι σε βασικό νερό και χωρίς διοξείδιο είναι ελάχιστη η διαλυτότητα-το υποψιαζόμουν
αλλά σε όξινο νερό και μάλιστα με προθήκη διοξειδίου-προφανώς και υπήρξε πρόβλημα στο παρελθόν με "ασβεστόπετρες" και γιαυτό και προέκυψε το κόλπο με το ακουαφόρτε,μιάς και πολλά ενυδρεία είναι στο κάτω του 7 πεχα και αν είναι και φυτεμένα σίγουρα θα έχουν και διοξείδιο

Καλώς ήρθες πάντως-ένας γεωλόγος πάντα μας χρειαζόταν
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01635 seconds with 11 queries