Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 05-07-11, 07:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frangisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Επανέρχομαι μετά από διάβασμα και μια βόλτα σε μεγάλο (έτσι μου φάνηκε) ενυδριάδικο...ας μην πούμε ονόματα.
Ο υπάλληλος εκεί νομίζω με μπέρδεψε λίγο.
Αυτά που μου είπε συνοπτικά είναι τα εξής.
α) αν θες φυτεμένο θες οπωσδήποτε co2, όσμωση (η τύρφη) λιπάσματα, υπόστρωμα. (καλά για το λίπασμα και το υπόστρωμα, αλλά co2 και όσμωση ? κατά τη γνώμη του το νερό βρύσης ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για φυτεμένο)
β) Μια όσμωση που μου έδειχνε των 80 ευρώ είπε ότι σε 3-4 μήνες αν πας σε τύρφη θα την έχεις "αγοράσει" οπότε συμφέρει η όσμωση. Είναι καλή τιμή ή θα είναι της πλάκας αυτή?
γ) Ενα jewel 125 λτ με το δικό του φίλτρο είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Ισχύει ?
δ) co2 μου έδειξε μια συσκευή που μπαίνει μέσα στο ενυδρείο και αλλάζεις το μπουκάλι με κάποιο υγρό που έχει κάθε ...δεν θυμάμαι πότε. Είναι καλή λύση αυτή για co2 ?

Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας
α) Αναλογα τα φυτα που μπορει να ανεφερες οτι θελεις να εχεις, μπορει να χρειαζεται και co2, λιπάσματα και υπόστρωμα. Δεν σου ανεφερε ομως κατι βασικο. Εξτρα φωτα. Και ολα αυτα μονο για δυσκολα φυτα
Οσμωση (η τύρφη) θα χρειαστει μονο για διατηρηση καποιων ψαριων που ζουν σε μαλακο νερο. Η βρυση φτανει και περισσευει.
β) Δεν εχει αδικο. Αναλογα την ποιοτητα μπορει να ειναι ακριβη αλλα και φτηνη η τιμη της. Υπαρχουν και φτηνοτερες.
γ) Μπορει και να ισχυει αν δεν βαλεις πολλα ψαρια και δυσκολα φυτα.
δ) Ειναι μια λυση που ομως δεν ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη για το αποτελεσμα που θα εχεις. Η αναγκη για co2 θα εξαρτηθει απο τα φυτα που θελεις.
Η αποψη μου ειναι να ξεκινησεις με ευκολα εως μετροα φυτα και ευκολα ψαρια, ολα να μπορουν να διατηρηθουν σε νερο βρυσης.
Δεν θα χρειαστεις υποστρωμα και μπορεις σε καποια μετρια φυτα που τρεφονται απο τη ριζα να βαλεις ταμπλετες λιπανσης. Το υποστρωμα ετσι κι αλλιως σε 6-12 μηνες θα στερεψει και θα πρεπει να βαζεις ταμπλετες και παλι.
CO2 μπορεις να βαλεις και diy με ζαχαρη μαγια ως βοηθημα σε μετρια φυτα.
Το ενυδρειο που ανεφερες θα ειναι καταλληλο (απο αποψη φωτισμου τουλαχιστον που δεν ειναι τοσο απλο να αναβαθμιστει σε περιπτωση δυσκολων στησιματων με φυτα, οπως και κανενα ενυδρειο εμποριου και μπορω να πω οτι εχει τον καλυτερο φωτισμο για φυτεμενο απο τα ενυδρεια εμποριου) για ενα τετοιο στησιμο και το μονο που θα χρειαζοταν θα ηταν ενα μικρο εξωτερικο φιλτρο ως βοηθεια σε περιπτωση που αυξησεις την ιχθυοφορτωση σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02398 seconds with 10 queries