Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 20-09-04, 20:11
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Νέο ενυδρείο !! Και ερωτησούλες !!

Να πω ότι χάρηκα ιδιαίτερα όταν είδα το όνομά σου αφού είσαι συνονόματος με ένα από τους oracle dba guru και αισθάνθηκα τυχερός. Να προειδοποιήσω ότι είμαι λίγο απότομος οπότε δείξε υπομονή απέναντί μου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cxenos
Νεο ενυδρείο 220 lt !!
3 Μήνες.
Καλορίζικο. Λίγη υπομονή σε θεωρώ άστρωτο ακόμη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cxenos
Filter Hydro 900lt/h
Protein skimmer internal with pump 100 lt/h
Κυκλοφορητής 400 lt/h
Heater
Φίλτρο αν το γεμίσεις με κάρβουνο και αντιφώσφορο έχεις μία πολύ καλή λύση για να αντικαταστήσεις την έλλειψη ικανού skimmer. Αν δεν πας για σκληρά θα είσαι μία χαρά. Κυκλοφορία θα συνιστούσα τουλάχιστο 2200 λίτρα την ώρα με προτίμηση σε άλλους δύο ή τρεις 500 κυκλοφορητές και όχι ένα μεγάλο. το skimmer έχει το πρόβλημα ότι δεν έχει δυνατότητα να επεξεργαστεί όλο το νερό σου. Μία λύση είναι να φτιάξεις μία λεπτή στήλη να στέλνεις νερό με ένα κυκλοφορητή και να επιστρέφει το νερό με υπερχείλιση στο ενυδρείο. Με το τρόπο αυτό θα επεξεργάζεται το νερό που βρίσκεται στην επιφάνεια και όπου μαζεύονται οι περισσότερες βρωμιές.
Θέρμανση. Δεν περίμενες να σχολιάσω και αυτό ε;
Οι τυπικοί θερμοστάτες έχουν τη τάση να ανεβάζουν τη θερμοκρασία του νερού ένα ή και δύο βαθμούς πάνω από την επιθυμητή θερμοκρασία. Μία απότομη άνοδος της θερμοκρασίας ή μία απότομη είναι ικανή να ξετινάξει το πληθυσμό σου. Αγοράζεις λοιπόν ένα ηλεκτρονικό θερμοστάτη για να είσαι ήσυχος. Ο θερμοστάτης ρυθμίζεται για 0.2 βαθμούς και είσαι κούκλα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cxenos
Salinity 1.20 - 1.25
Τεράστια η διαφορά πρέπει να αποφασίσεις ένα όριο, όχι κάτω από 1.024 για ύφαλο κατά την άποψή μου, και να το διατηρείς.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cxenos
1 clown
1 damsel
1 Yellow Tang
1 Cleaner shrimp
1 Red shrimp
1 Axinos blue red
Καλά είναι. Οι δύο γαρίδες που αναφέρεις είναι ίδιο γένος lysmata και είναι καλές. Από εκεί και πέρα αν πηγαίνεις για reef να ξέρεις ότι υπάρχουν γαρίδες που ΔΕΝ κάνουν. Πάρε άλλες δύο lysmata και μείνε σε αυτές.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cxenos
Ερωτήσεις :

1. Πως γνωρίζω εάν λειτουργεί σωστά το skimmer ?
Εχω περίπου μισό εκατοστό αφρό πάνο απο την επιφανεια του νερού και
1 εκατοστό βρώμικο νερό στο ποτηράκι καθε 3 ημέρες

2. Εχω μια Cleaner shrimp την οποία δεν την πειραζει κανεις , κάθε νέα
γαρίδα που προσπαθώ να βάλω ,μέχρι το πρωί ειναι νεκρή ,εκτός από
μια red fire που ειναι μια χαρα επειδή κρύβεται μάλλον .
Καμμιά ιδέα;

3. Θέλω να βάλω ένα Blue tang , θα εχω πρόβλημα με το Yellow tang ?


Ευχαριστώ .
To skimmer λειτουργεί σωστά αλλά δεν είναι αρκετό.
Και οι δύο γαρίδες είναι lysmata που αναγνωρίζονται από τα ψάρια και τις θέλουν. Έχεις δύο πολύ επιθετικά ψάρια που μπορεί να τις χτυπάνε. Βέβαια αν έχεις και salinity 1.020 ισως πεθαίνουν και από αυτό.
Το blue θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο εμφανώς από το clown, damshel και yellow. Και τα τρια θα προσπαθήσουν να του επιβληθούν και μπορεί να το αρρωστήσουν.
Ελπίζω να βοήθησα.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01962 seconds with 11 queries