Θέμα: βυθός
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 06-06-11, 21:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μυρίζει αυγουλίλα. Άρα υποθέτω δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Έχω και αεραντλία, ξέρω πως δεν είναι απαραίτητη, αλλά αφού την έχω την δουλεύω. Άρα ίσως κι αυτό να βοηθάει...
Θα ηταν οξυγονο απο τα φυτα.
Αεραντλια αν εχεις αναταραξη αποτο φιλτρο δεν χρειαζεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα. Τα kuhli μπορούν και στο χαλικάκι, ή θέλουν οπωσδήποτε άμμο?
Απο αμμο πουδρα μεχρι πολυ ψιλο χαλικακι μεχρι 1-1.2mm και στρογγυλεμενο. Παρομοια με τα cory.

click


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lans Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη αυτο δεν το ηξερα...σε τοοοσο μικρο πυθμένα να γινει κατι τετοιο.
Δεν ξερω αν ειναι ορατο το θεμα σε μη εγγεγραμενους.
http://www.greekdiscus.com/test2000/...EF-%28%C72S%29

Παραθετω το πρωτο ποστ

Παράθεση:
"Εσκασε" ενυδρείο από υδρόθειο (Η2S)
Δυστυχώς σήμερα το απόγευμα έμαθα ένα δυσάρεστο νέο. Φίλος μου με πληροφόρησε ότι το ενυδρείο του (120 λίτρα) μυρίζει πολύ έντονα σαν χαλασμένο αυγό καθώς και το δωμάτιο (4χ4μ.). Έχασε ήδη τους κλόουν, τα κόρυ, τα ροδόστομα και χαροπαλεύουν τα σκαλάρια. Μόλις γύρισε από διήμερη εκδρομή και αντίκρυσε την παραπάνω εικόνα. Έκανε μία αλλαγή 80% και το νερό μυρίζει ακόμα. Το ενυδρείο ήταν σε πολύ καλή κατάσταση με 2 φίλτρα FLUVAL 205, αεραντλία, απορροφητή φωσφορικών, purigen, τακτικές αλλαγές νερού, σωστό τάϊσμα, κ.λ.π. Η συγκεκριμένη εντονότατη οσμή του χαλασμένου αυγού υποδηλώνει τεράστια έκλυση του αέριου υδρόθειου (Η2S) το οποίο είναι δηλητηριώδες τόσο για τα ψάρια όσο και για τον άνθρωπο. Τον συμβούλεψα να προσθέσει στο νερό μεγάλη ποσότητα Easy Life, το οποίο διαθέτει ευτυχώς ο αδελφός του (δισκάς), και το οποίο θεωρητικά αποτοξικοποιεί πολλές δηλητηριώδεις χημικές ενώσεις. Ο βυθός του συγκεκριμένου ενυδρείου ήταν η γνωστή carrat 6 πάχους 4 εκ. Δυστυχώς ο φίλος μου κατά τις αλλαγές νερού ανακάτευε πολύ τον βυθό λόγω βιασύνης μέχρι που σε μερικά σημεία φαινόταν τζάμι. Το γεγονός αυτό σε συνδιασμό με τα χαρακτηριστικά της carrat 6 (προφανώς είχε αναπτυχθεί μεγάλη αποικία αναεροβίων βακτηρίων) έφεραν αυτό το τραγικό αποτέλεσμα. Κρίμα.....
ΥΓ Σπυρος εδω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01788 seconds with 11 queries