Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 04-06-11, 22:30
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Δεν ξέρω το γιατί, αλλά μου ήρθε στο μυαλό κάτι που κάνανε οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες παλιά. Βάζανε μπρίζες με γείωση μόνο στα δωμάτια που κάτω είχε μωσαϊκό ή πλακάκι ή κάποιο τέλως πάντων υλικό που θεωρούσαν (αυτοί) αγώγιμο. Όπου υπήρχε πάτωμα (πχ κρεβατοκάμαρες), δεν υπήρχε γείωση πουθενά, με αποτέλεσμα να μου έβγαινε η Παναγία ανάποδα όταν πήγαινα να βάλω κληματιστικό, το οποίο θέλει γείωση οπωσδήποτε. Να μην πω για το 0.75mm που πήγενε σύνεφο παντού. Φώτα, μπρίζες, παντού το ίδιο. Μόνον στην μπρίζα του πλυντηρίου βάζανε 1.5mm.

Τέλως πάντων, σόρρυ για το οφ-τόπικ.

Και οι δικοί μου (2Χ50W που έχω), διπολικοί είναι. Η γείωση πήγε περίπατο.

Δυστυχώς είναι μεγάλη π@π@ρια αυτό. Κάπου μου φαίνεται είχαμε κάνει μια συζήτηση για ένα σκηνικό με σπασμένο θερμοστάτη και φίλο που τον χτύπησε το ρεύμα όταν έβαλε χέρι στο νερό. Φόραγε παπούτσια και απλά ταρακουνήθηκε αλλά αυτός στάθηκε τυχερός. Αν υπήρχε γείωση στα θερμαντικά σώματα θα είχε πέσει η ασφάλεια χωρίς να διακυνδινέψει κανείς.

Το σωστό είναι να μπει γείωση, αλλά από εκεί και μετά εφόσον ο κατασκευαστής την καταργεί, είναι δώρο - άδωρο το ότι την βάζουμε στις μπρίζες.
Αν όμως μπει ένα τσίλερ, τότε μπορεί αυτό να έχει γείωση (δεν το γνωρίζω, εικασίες κάνω) οπότε έχει έννοια.

Εγώ πάντως έβαλα και επιτρέψτε μου να επιμείνω ότι πρέπει να μπει. Από εκεί και μετά μεγάλα παιδιά είμαστε, κάνουμε αυτό που θέλουμε.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01471 seconds with 11 queries