Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 07-09-04, 00:18
soulmate Ο χρήστης soulmate δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Εννοεί ότι το καινούριο ενυδρείο είναι πολύ μικρό, ακόμη και για ένα Oscar μόνο του. Μάλλον σου βάζει σκέψεις για να το αναβαθμίσεις σε μερικούς μήνες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από soulmate
GH:15, KH:21
Το νερό σου είναι πολύ σκληρό. Δοκίμασε να ρίξεις τις σκληρότητες βάζοντας τύρφη στο φίλτρο σου.

ΙΜΟ, ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις ammonia remover. Κάνε καλύτερα συχνότερες αλλαγές νερού.

Τελικά δεν μας είπες τι έχεις κάνει με το καινούριο σου ενυδρείο. Έβαλες χαλίκι, διακόσμιση; Τι υλικά επέλεξες για το φίλτρο;
Το ενυδρείο βρίσκεται φυσικά ακόμα σε φάση στρωσίματος.
Εχω βάλει ψιλή άμμο στον πυθμένα, και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα από το αποτέλεσμα, μιας που ποτέ δεν είχα δοκιμάσει κάτι τέτοιο.
Από διακόσμιση, το μόνο που υπάρχει είναι ένα φυσικό ξύλο στο κέντρο του ενυδρείου, για να υπάρχει χώρος να κινείται ο μελλοντικός του ένοικος..
Στο εσωτερικό φίλτρο έχω βάλει μπιλάκια κεραμικά, μπλέ σφουγγάρι (θυμίστε μου τι είναι αυτό) και υαλοβάμβακα.Σκοπό έχω να αγοράσω και ένα εξωτερικό φίλτρο στο άμεσο μέλλον, eheim κατά προτίμηση, γιατι έτσι όπως είναι καθαρό τώρα το ενυδρείο είναι χάρμα οφθαλμών, μα σκέφτομαι το χάλι που θα γίνει με τον όσκαρ μέσα, και σκέφτομαι να πάρω δραστικά μετρα...

Εχω ρίξει πάλι easy balance, και το νερό έχει πάρει μια κιτρινωπή, παραδεισένια απόχρωση..

Επίσης, έχω ρίξει και Bactozym της Tetra, για γρηγορότερη δημιουργία βακτηριδίων..

Ελπίζω να μην έχω κάνει κάτι κακό so far..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01577 seconds with 11 queries