Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 06-09-04, 19:16
Τσιόγκας Ο χρήστης Τσιόγκας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν ευχαριστώ taso και lasal που μπήκατε στον κόπο και απαντήσατε - τελικά δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα με το ψαράκι - ήταν ίσως πολύ αργά - ή εγώ είμαι τελικά πολύ αρχάριος....

Λοιπόν, έβαλα MELAFIX, έβαλα και κάποια ειδικά άλατα για να βελτιώσω τη δράση του, έβαλα πρόσθετο αέρα στο νερό μέσω αντλίας για να βελτιώσω την αναπνοή τους αλλά τρείς μέρες μετά το αρχικό μου μήνυμα το ψαράκι χειροτέρεψε και πέθανε. Μάλιστα λίγο πριν πεθάνει είχε πετάξει και μερικά εξογκωματάκια στο σώμα σαν καρκινώματα. Τι να πώ; Τα είδα όλα. Δυστυχώς δεν έχω δεύτερο ενυδρείο - νοσοκομείο.

Σήμερα, σχεδόν μετά ένα μήνα από την κηδεία, αφού καθάρισα το ενυδρείο με ενεργό άνθρακα και αφού έκατσα και τα ξανασκέφτηκα όλα αυτά και έβγαλα τα συμπεράσματά μου, θα τα γράψω εδώ γιατί ίσως βοηθήσουν και κάποια άλλα παιδιά να λάβουν τα μέτρα τους ώστε να μην χάνονται ψαράκια με τόσο ανόητο τρόπο.

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ:
Συμπέρασμα πρώτο: Προτού να αγοράσετε ένα ψαράκι που σας αρέσει πολύ, ρωτήστε/διαβάστε αν ζεί μόνο του ή σε κοπάδια. Το συγκεκριμένο colisa lalia ζεί σαν τα κοτόπουλα - ένας αρσενικός με πολλές θηλυκές. Εγώ ο βλάκας πήρα μόνο μια θηλυκιά και ο αρσενικός ασχολούνταν μονάχα με αυτήν. Αρκούσε λίγος χρόνος συμβίωσης όπου την τρέλλαινε κάθε μέρα στο πείραγμα, να της προκαλέσει στρές. Διάβασα μάλιστα οτι για τα ξεφτυσμένα πτερύγια και σκισμένες ουρές, ο πρώτος παράγοντας είναι το στρές. Ισως απλά ήθελε να την παρασύρει για ζευγάρωμα

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ:
Τελικά ρε παιδιά είναι φοβερό αυτό το γ...*°£$% το στρές ! Και τι δεν προκαλεί ! Σερφάροντας στο ίντερνετ διάβασα οτι το στρές είναι υπεύθυνο για το 90% των ασθενειών των ψαριών. Πολλά παράσιτα και μικρόβια ζούν στα ενυδρεία μας χωρίς πρόβλημα - όταν όμως τα ψαράκια στρεσαριστούνε - αυτό ήταν ! Αρρωστήσανε...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΡΙΤΟ:
Αλλάζετε συχνά νερό, κάνετε μετρήσεις αμμωνίας, pH, νιτρικά άλατα, κλπ., αλλά ίσως σας διαφεύγει κάτι σημαντικό. Μπορεί το νερό να μην οξυγονώνεται σωστά! Μην ξεχνάτε οτι μέρος του οξυγόνου καταναλώνεται από τα νιτροβακτήρια. Οσο πιο προχωρημένος είναι ο κύκλος του αζώτου, τόσο οι αποικίες βακτηρίων είναι ανεπτυγμένες - και μεγάλο μέρος του οξυγόνου καταναλώνεται από τα βακτήρια - δείτε μήπως τελικά χρειάζεται να προμηθευτείτε μια αεραντλία.... Υποψιάζομαι οτι ο κυκλοφορητής νερού δεν είναι πάντα αρκετός αν δεν υπάρχουν ζωντανά φυτά στο ενυδρείο να καταναλώσουν διοξείδιο και να παράξουν οξυγόνο...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΕΤΑΡΤΟ:
Τα "κοινωνικά" ενυδρεία είναι όμορφα αλλά τα ψάρια σπάνια ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους. Το συγκεκριμένο ψαράκι που είχα ήταν πολύ "ευγενικό" στο "τραπέζι" - όταν τα υπόλοιπα ψαράκια πέφτανε με τα μούτρα στο φαϊ αυτό περίμενε υπομονετικά τη σειρά του. Ετσι πιστεύω οτι δεν τρέφονταν και πολύ σωστά. Επειδή ήθελα να μην τρώνε τα υπόλοιπα ψάρια μου διπλάσιες μερίδες, έπρεπε να το αφήνω ψιλονηστικό...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΕΜΠΤΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ:
ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ...

Σαν ένα ευχάριστο τέλος της πικρής μου ιστορίας, σας ενημερώνω οτι τα υπόλοιπα ψαράκια μου χαίρουν άκρας υγείας...
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01859 seconds with 11 queries