Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 02-06-11, 10:26
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Την ιδια ερωτηση ειχα κανει και εγω πριν λιγο καιρο.
Τελικα το πηρα αποφαση να το κανω, και ηταν πιο ευκολο απο οτι φαινοταν.
Θελει να κοψεις με ξυραφι (φαλτσετα) την σιλικονη με προσοχη στις ενωσεις, αργα αργα οσο σου επιτρεπει το ξυραφι, αφαιρεις με το χερι οτι κοψεις, και με προσεκτικες κινησεις το βγαζεις.
Βεβαια (χωρις να θελω να σε μειωσω) δεν ξερω ποσο "πιανουν" τα χερια σου, θελει προσεκτικες κινησεις μεθοδικοτητα και υπομονη.
Μην το βιαστεις σε καμια περιπτωση.
Στις ενωσεις με τα καθετα τζαμια, κοβεις λιγο περισσοτερο την σιλικονη (κανενα ποντο), και καθαριζεις πολυ καλα τα υπολλειματα της παλιας, με ασετον.
Μετρας ακριβως τις διαστασεις που θα παραγγειλεις το τζαμι, - εγω θα προτεινα να το κανεις εξωτερικο, δηλαδη να μην μπαινει μεσα στις καθετες πλευρες, αλλα να εφαπτεται πανω τους σαν καπακι) - του βαζεις ενα "κορδονι" σιλικονης εκει που θα πατησει στα καθετα τζαμια, προσεχοντας να ειναι συνεχομενο χωρις κενα σημεια, η να μην δημιουργηθουν φυσσαλιδες, και το τοποθετεις, προσεχοντας να μην πιεσεις πολυ το τζαμι τοπικα και σου κανει κανενα κρακ.
Μετα περνας και εσωτερικα αλλο ενα "κορδονι" με σιλικονη ενωνοντας μεχρι εκει που εκοψες 1 ποντο πιο μεσα στα καθετα τζαμια.
Θα βοηθουσε ενα περασμα τησ σιλικονης με το δαχτυλο, για να καλυφθουν τυχον κενα.
Εμενα ενα κοματι 80Χ40 μου κοστισε 10 ευρω.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01424 seconds with 11 queries