Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 01-06-11, 22:18
Elizabeth Ο χρήστης Elizabeth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Εγώ και η χελωνίτσα μου σας ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον σας... Πήγα σήμερα στο γιατρό και έμαθα τα ακόλουθα:

Η χελώνα μου πάσχει από αβιταμίνωση διότι έτρωγε μόνο πρωτείνες και δεν κάνει. Το καβούκι της έχει μαλακώσει και μπορεί να πεθάνει (θα ήθελα πληροφορίες για την ένεση που έκανε η άλλη χελωνίτσα και έζησε, διότι εμένα η ερπετολόγος δεν μου είπε κάτι τέτοιο). Μπορεί όμως και να σωθεί εάν, με κάποιο τρόπο, την ταϊσω κόκκινα λαχανικά. Μετά θα αρχίσει να βελτιώνεται και η όρασή της.

Τα κόκκινα λαχανικά έχουν Βιταμίνη Α και εάν τρώει 3 φορές τη μέρα μπορεί να επανέλθει η υγεία της. Τροφές με Βιταμίνη Α είναι η κόκκινη πιπεριά (γενικά όλες οι πιπεριές κάνουν καλό), το κόκκινο μαρούλι, το κολοκυθάκι, το καρότο, το ραδίκι, το μπρόκολο και το μήλο. Όλα αυτά πρέπει να χτυπηθούν στο μπλέντερ και μετά να τα φάει με σύριγγα ινσουλίνης στο στόμα. Μέσα μπορώ να ρίχνω καμιά γαριδούλα και μια σταγόνα ειδική βιταμίνη. Πρέπει να καταναλώνει 0,4 ml την κάθε φορά.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι να πιάνεις το μικροσκοπικό κεφάλι μιας χελωνίτσας και να προσπαθείς να της ανοίξεις το στόμα για να την ταϊσεις...

Όλες οι χελώνες πρέπει να έχουν κόκκινα λαχανικά στη διατροφή τους. Όχι μόνο πρωτεϊνες. 12 ώρες στον ήλιο, 12 ώρες στο σκοτάδι. Θερμοκρασία 25-27 βαθμούς κελσίου, το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω πως ρυθμίζεται... Είσαι συνεχώς από πάνω και μετράς;

Αυτά λοιπόν. Καλη συνέχεια σε όλους!


-------------------------
Και. ναι, Mαverick! Είναι η χελώνα με το κόκκινο αυτί!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elizabeth : 01-06-11 στις 22:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries