Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 25-05-11, 08:56
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Να πω κι εγώ τι ξέρω για τις βδέλλες.

-Ο πατέρας μου, λέει, ότι για να ζήσει η βδέλλα θέλει καθαρό νερό. Σε νερά που υπήρχαν βδέλλες πίνανε άφοβα το νερό (όταν ήταν μικροί στο χωρίο πριν 60 χρόνια). Το στάσιμο νερό είναι πάντα ακατάλληλο για πόση, κι εκεί δεν ζούσαν βδέλλες.

-Εγώ σαν παιδί θυμάμαι που παίζαμε στο ποταμάκι μας και στο ρηχό καθαρό τρεχούμενο νερό βλέπαμε τις βδέλλες να είναι κολλημένες στις πέτρες.

-Ο πατέρας μου, πάλι, μου έλεγε ότι όταν ψάρευε σε ποτάμι, μια φορά από ένα ψάρι - που μόλις το έβγαλε από το νερό - πέφτανε βδέλλες από τον πρωκτό του! Ίσως νιώσανε ότι το ψάρι ήταν εκτός νερού και φεύγανε να σωθούνε. Δεν ξέρω αν παρασιτούν εξωτερικά αλλά εσωτερικά σίγουρα γιατί το είδε ο ίδιος και το θυμάται καλά γιατί του έκανε τρομερή εντύπωση.

-Ένα φυτό που το πήρα από ποτίστρα ζώων στο βουνό (καθαρό τρεχούμενο νερό, όταν το έβαλα στη γλάστρα γέμισε η επιφάνεια της γλάστρας με μικρά μαύρα πλασματάκια σαν βδέλλες. Δεν επιβίωσαν στην γλάστρα με το στάσιμο νερό.

-Τέλος μια βδέλλα που έχω από 3-4-11 ζει σε ένα γυάλινο βάζο και της αλλάζουμε νερό από γεώτρηση κάθε μέρα, σύμφωνα με τις συμβουλές του πατέρα μου.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries