Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #67  
Παλιά 21-05-11, 12:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κανω σημερα τεστ αμμωνια να δω. Προχθες που εκανα ειχα παλι 1mg/l.
-------------------------
Εdit: Eιναι η 16η μερα που τρεχει το ενυδρειο.

Λοιπον αμμωνια 1mg/l παραμενει, no2: 2 mg/l (ανεβηκε!!) και no3: 25.

--(εχω αφαιρεσει την τροφη που λεγαμε πως εμενε στην επιφανεια...δεν εχω βαλει αλλη)--

Ειναι καλο να φανταστω που ανεβηκε το ΝΟ2 ε?
Ειναι καλο που ανεβηκαν τα νιτρωδη αλλα .... 16η μερα και παραμενει αμμωνια ... δεν μου αρεσει.
Κανονικα στις 5-10 μερες πρεπει να μηδενιζει και να εχεις μονο νιτρωδη αφου τοσο χρονο θελει συνηθως για να αναπτυχθει ο καταλληλος πληθυσμος νιτρωδοποιητικων βακτηριων, εκτος κι αν ..... κατι δεν παει καλα.
Μετα βλεπω και εχεις και ΝΟ3 που σημαινει οτι εχεις και μεγαλο πλυθησμο (απο τωρα) νιτρικοποιητων βακτηριων που συνηθως κανουν 20-30 μερες να ολοκληρωθει.

Φαινεται λοιπον να εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου αλλα να μη λειτουργει σωστα (δλδ εχεις ΝΟ3 αλλα μετρας ακομα ΝΗ3)
Μηπως το νερο εχει πολλους ρυπους για την "αντοχη" του φιλτρου?

Τι υλικα εχει το φιλτρο και ποσα? Υπαρχουν απο την αρχη του στρωσιματος?
Με τι τεστ μετρας?
-------------------------
Τα διακοσμητικσα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις εξυπνα για να κρυψεις και το εξοπλισμο.
Αυτο το διαφανες σωληνακι τι ειναι και γιατι ειναι ετσι τεντωμενο?
Το θερμαντηρα γιατι δεν το βαζεις γωνια και ορθιο να μη φαινεται?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-05-11 στις 12:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01686 seconds with 11 queries