Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #61  
Παλιά 20-05-11, 01:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιπροσωπος REEFISH τηλ.2310696017.

Πηρα τηλεφωνακι εκει και μου ειπαν πως τωρα ετοιμαζουν παραγγελια απο aquael και αυτο το φωτιστικο θα ερθει σε καμια 20αρια μερες..πηρα αμεσως τον μαγαζατορα που του εχω παραγγειλει το φωτιστικο που μου ελεγε οτι θα ερθει αυτη τη βδομαδα, το πολυ αρχες της επομενης και μου λεει οτι εκεινος μιλαει με τον κυριο εισαγωγεα ή κατι τετοιο, δεν καταλαβα ακριβως γιατι τα ειπαμε βιαστικα μιας και ειχε κοσμο στο μαγαζι...περιμενουμε να δουμε. To arcadia arc pod το εχει εκει ετοιμοπαραδοτο για να το παρω σε περιπτωση που δουμε οτι αργει το αλλο, αλλα ρε παιδια 11w λαμπα και ας ειναι tropical για φυτεμενο, τι να κανει στα 40-45 λιτρα καθαρα? Κανονικα θα επρεπε να βαλω 2 arc pod σε αυτα τα λιτρα οπως δινει και η dennerle στα 10-20-30 λιτρα ενυδρεια της 1 φωτιστικο των 11watt και στο 60αρι της δινει 2 τετοια φωτιστικα των 11 watt. Βασικα απο το να παρω το arc pod καλυτερα να παρω 2 φωτιστικα dennerle 11watt που θα μου βγουν και τα 2 μαζι στα 70 ευρω, παρα να παρω το arc pod στα 55 το ενα. Kαι σε ενα φορουμ ξενο ειχα δει καποια στιγμη μια συζητηση αναμεσα στο πιο ειναι καλυτερο arc pod ή dennerle nano light και απο οτι ειδα εκει ελεγαν το dennerle λογω του οτι εχει καλυτερο φασμα μιας και το arc pod εχει το προστατευτικο που ροζιζει και χανει...βεβαια μια χαρα λεγαν οτι ειναι και το arc pod.
-------------------------
Αν ξερετε και εσεις καποιο καλο φωτιστικο για αυτα τα λιτρα για ανοιχτο ενυδρειο για ευκολα και μετρια φυτα, πειτε μου να δουμε. Δεν θα ηθελα να κανω πατεντα παντως και να φτιαξω κατι μονος μου.
-------------------------
Ας κανω μια ακομα ερωτηση, μιας και δεν εχω κανει αρκετες...

Λεω να παρω ενα eheim liberty 2041 που ειναι κρεμαστο προς τα εξω απο οτι ειδα και δεν θα πιανει χωρο μεσα στο ενυδρειο και να του βαλω μεσα το λιγο σφουγγαρι που εχει το υπαρχον φιλτρο μου και το siporax. Θα ειναι σαν να συνεχιζει το στρωσιμο κανονικα? Τι λετε για το φιλτρακι? Καλυτερο απο αυτο που εχω τωρα ειναι απο θεμα χαρακτηριστικων...
-------------------------
Το πηρα τελικα το liberty 2041. Το βαζω το απογευμα και ενημερωνω.
-------------------------
Λοιπον, μπηκε το φιλτρο το απογευμα. Μου αρεσε παρα πολυ ο χωρος που εχει για σφουγγαρια και βιολογικο υλικο. Ειχε μεσα 3 σφουγγαρια μεσα (2 μπλε, 1 πρασινο)και εβαλα το siporax απο το μικρο φιλτρο μεσα καθως και το μικρο σφουγγαρι που ειχε και προσθεσα αλλα 2 siporax. Στο μικρο φιλτρο εβαλα μεσα ανθρακα και θα το εχω μεσα στο ενυδρειο να δουλευει για καμια εβδομαδα. Ειχε και ενα σφουγγαρι μαυρο το liberty μεσα που πιθανον να ειναι ανθρακα αλλα προτιμησα να βαλω ενεργο και οχι σφουγγαρι και να μου μεινει και περισσοτερος ελευθερος χωρος για βιολογικο υλικο. Η κυκλοφορια νερου τωρα νομιζω ειναι μια χαρα με το liberty.

Εδω και καποιες φωτογραφιες:








Οτι θελετε να επισημανετε, μου λετε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 20-05-11 στις 01:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01943 seconds with 11 queries