Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 10-05-11, 06:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ειναι αληθεια,και στο δικο μου που το θελω στους 26-27 βαθμους δεν ταιριαζει η ενδειξη με την πραγματικη θερμοκρασια του θερμοστατη.π.χ για να εχω 26.5 που εχω τωρα το τριμερ του θερμοστατη το εχω στο 28.5. αλλα αυτο το θεμα το εχουνε πολλοι θερμοστατες αποσο εχω διαβασει.σιγουρα καποιος καλυτερος ποιοτικα θερμοστατης(και πιο ακριβος)θα εχει μεγαλυτερη ακριβεια.αυτα πληρωνεις...
δεν ξερω ομως αν ειναι αυτο το προβλημα του φιλου που ανοιξε το θεμα οποτε,παλι υπομονη να απαντησει κανεις πιο εμπειρος
Δεν εχει κανει με την μαρκα και την τιμη του θερμαντηρα.
Και οι ακριβοι-μαρκες δεν ειναι ακριβως με τη θερμοκρασια ο θερμοστατης τους.
Παιζουν διαφοροι παραγοντες για την ακριβεια.

Η διαφορα ειναι να εχουν δυνατοτητα καλιμπραρισματος για να φερεις την ενδειξη του θερμοστατη να ειναι ιδια με του θερμομετρου.

Αν και δεν εχει καμια σημασια.
Και εγω που εχω θερμαντηρες με δυνατοτητα καλιμπραρισματος δεν τους εχω καλιμπραρει, αφου δεν με ενδιαφερει τι θερμοκρασια δειχνει ο θερμαντηρας.
Το γυριζω μεχρι εκει που φερνει τη θερμοκρασια που θελω στο θερμομετρο και δεν παει να δειχνει και 100C ο θερμοστατης.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λετε να κρυωνει το νερο πιο ευκολα επειδη εχω μια μεγαλη πετρα μεσα 3 κιλων και φανταζομαι πως γενικα αφου ειναι πετρα θα κραταει πιο κρυα θερμοκρασια και μπορει να επιβραδυνει και να δυσκολευει την δουλεια του θερμοστατη? Και για αυτο το λογο να δουλευει περισσοτερο ο θερμοστατης?
Μην πας σε σεναρια επιστημονικης φαντασιας

Οι πιθανες αιτιες ειναι η ποιοτητα του θερμαντικου σωματος ή τα βατ του σε σχεση με την ποσοτητα νερου και την εξωτερικη θερμοκρασια, οπως και η "μονωση" του ενυδρειου, πχ. καπακι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-05-11 στις 06:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01674 seconds with 11 queries