Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 05-05-11, 22:50
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτα απο ολα δεν εχει καμια σχεση η επιθετικοτητα στα ζωα με την επιθετικοτητα στον ανθρωπο

Αν ο σκυλος οπως λες δεν αντιδρουσε επιθετικα λογω φοβου αλλα λογω θαρρους δηλαδη μεσω κηνηγετικου ενστικτου ( ο σκυλος οταν δεν φοβαται παντα κυνηγαει , ο σκυλος ειναι κηνηγος )

επρεπε πρωτα να σε εμπιστευτει να τον ταιζες να ησουν ηρεμος ,

να το πλησιαζες με τον σωστο τροπο ,

μετα να αρχιζατε να παιζετε και μεσω του παιχνιδιου το οποιο ειναι εκφραση κυνηγετικου ενστικτου θα τον εκπαιδευες και αν πια επρεπε να βαλεις διορθωση αφου ειχε καταλαβει ακριβως τι πρεπει να κανει παιζοντας θα εβαζες διορθωση , η οποια δεν ειναι το φτυαρι

δεν μιλαω βασει βιβλιων

Κατσε και μαθε τι ειναι τα εξης βασικα που εχει ενας ολοκληρωμενος και ισορροπημενος σκυλος

prey drive / κηνηγετικο ενστικτο
fight drive / μαχητικοτητα
soscial aggresion / κοινωνικη επιθετικοτητα
defence drive / αμυντικο ενστικτο
food drive / ενστικτο αυτοσυντηρησης


ακου να σου πω ρε φιλε γιατι πολλα δε ξερεις ουτε καν τι ειναι το στιλιαρι !
σου ειπα να μου πεις καποια πραγματα
αλλα απλα τα προσπερνας απαντισε μου τη σκυλια εχεισ εκπεδευσει και τη ρατσες
ειναι πολυ ευκολο να διαβαζω κι εγω ενα βιβλιο και να κατσω και να σου γραψω αυτα που διαβασα
ειναι πολυ ευκολο να σου πω ποσα βιβλια διαβασα
αλλα αυτα που εμαθα απο ενα τυπο ελληνο αμερικανο που εκπεδευε σκυλια αμα σας τα πω θα λετε οτι σας λεω χαζομαρες και οτι ειναι εξοπραγματικα και θα σου δωσο ενα μικρο παραδειγμα οταν ενα κουταβι σε δαγκονει πως του το κοβεις ? και θα σου πω τη μεθοδο που μου ειπε ο αμερικανος
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 05-05-11 στις 23:21
 
Page generated in 0,01549 seconds with 11 queries