Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 04-05-11, 11:36
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από reselie Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σας,

αρχικά να πω πώς ξεκίνησε...
το συγκεκριμένο ψάρι τρομάζει με το παραμικρό..μια μέρα λοιπόν πήρε φόρα και κοπάνησε σε ενα πέτρωμα και έπαθε μια μικρή πληγή...αυτή η πληγή σιγά σιγά άρχισε να κλείνει εώς ότου έβαλα ένα 2ο φίλτρο στο ενυδρείο και αρρώστησαν όλα τα ψάρια μάλλον βακτηριδιακή μόλυνση...απο τότε πήρε τον κατήφορο το πακού με αυτό το θέμα και είναι σα να εξαπλώνεται η ζημιά συνεχώς...
Πλέον έχω αφήσει σε αυτό το ενυδρείο μόνο το πακού και ένα μικρομεσαίο oscar...

τον άνθρακα τον έβαλα αφού τελείωσα τις θεραπείες...
πλέον βάζω μόνο melafix .θα ψάξω το θέμα του "καλού φαγητού" και να κάνω αλλαγές νερού ~250λίτρα την εβδομάδα?
Είναι κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?
Επίσης δε μοιάζει με mouth rot...
Τα πακου και οι παγκασιοι συνηθως τρομαζουν με το παραμικρο...δεν τους φτανει τιποτα...πιστεψε το αυτο...

Εριξες αλατι???

Τις αλλαγες σου καντες 50% σε αμεληταια εβδομαδιαια βαση.
Θα σου προτεινα να χρησιμοποιεις για ενα διαστημα διπλασιες και τριπλασιες ποσοτητες AquaSafe-Tetra αντιχλωριο που βοηθαει πολυ και επουλωνει.
Χτυπα ενα 5λιτρο να φτουριξει:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=934
Εγω τουλαχιστον εχω κανει θαυματα με δαυτο...

Τι φιλτρανση εχει το ενυδρειο?
Το 2ο φιλτρο που λες οτι πηρες και εβαλες το πηρες με μεταχειρισμενα υλικα μηπως?
Πες λιγες πληροφοριες για αυτην την κινηση..

Επισης πες ακριβως ποια ειναι η διατροφη του ψαριου, θα με βοηθησεις να σου κανω προτασεις σε περιπτωση που ειναι ελειπης.

Τελος σε συνδυασμο με την αυτονοητα πολυ καλη αναταραξη-οξυγονωση, εγω θα τσιμπαγα και λιγο την θερμοκρασια στους 28,5-29
να βοηθησω το ψαρι να αναπλασει πιο γρηγορα τους ιστους του.

Καλη αναρρωση και περαστικα του
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01800 seconds with 11 queries