Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 16-08-04, 10:49
gemini_str Ο χρήστης gemini_str δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 169
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gemini_str
Προεπιλογή

Πω και εγώ τη δικιά μου εμπειρία είχα μέχρι σήμερα 3 γέννες από 2 γκαπίνες μου.
Από την πρώτη γκαπίνα μπορώ να σου πω ότι την πρώτη φορά έκανε 3 μικρά τα οποία ξεχώρισα σε γεννήστρα και επέζησαν τα 2. επίσης είχα άλλη μία γέννα από την ίδια 3 εβδομάδες αργότερα όπου αρχικά είδα 6 μικρά να σουλατσάρουν στο ενυδρείο την επόμενη μέρα ήταν 10 και την μεθεπόμενη 13. ίσως να τα είχε αμολήσει όλα την ίδια μέρα και απλά εγώ να μην τα είδα τη να πω. Από αυτά επέζησαν μόνο τα 4 μέσα στο ενυδρείο (δεν τα έβγαλα σε γεννήστρα). Είπα να δω τη θα κάνει η μαμά φύση από μόνη της. Όσο αφορά την τελευταία γέννα της 2 γκαπίνας μάλλον είχαν γλυκαθεί τα ψαράκια για το μικρό «μεζέ» και άφησαν μόνο τα πιο σβέλτα.
Αυτή τη στιγμή μεγαλώνουν μέσα στο ενυδρείο τα 2 πρώτα που το ένα αρχίζει και εμφανίζει και χρώμα ενώ το άλλο είναι σχεδόν διάφανο και άλλα 6 μικρότερα.

Τώρα όσο αφορά την περιγραφή σου ως «φυσαλίδα» είσαι σίγουρος ότι είναι μικρά γκαπάκια. Διότι αυτά είναι μικρογραφίες ψαράκια με υπερβολικά μεγάλα μάτια δεν είναι «φυσαλίδες». Μήπως είναι υπολείμματα τροφής που σαπίζει σιγά σιγά μέσα στη γενήστρα;

Εγώ την είχα πατήσει με τη γενήστρα μια φορά … θέλει προσοχή στην υγιεινή της
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01394 seconds with 11 queries