Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 20-04-11, 09:12
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι ειναι οικονομικο το θεμα και δεν νομιζω οτι αξιζει για αυτο το μικρο ενυδρειο να παω σε ακριβες λυσεις με συστηματα, ph controller κλπ.
προς το παρον χρησιμοποιω τη φιαλη που ειχε το ετοιμο μειγμα της Dennerle και φτιαχνω εκει μεσα το δικο μου. Η οποια βεβαια ειναι πολυ μικρη (750ml το πολυ...) απλα με βολευει γιατι το συστημα ειχε μια αυτοκολλητη βαση απο χαρτονι που κολλησα στο πισω μερος του ενυδρειου και εκει μεσα μπαινει η φιαλη κλπ.Αυτο που σκεφτομουν κι εγω πριν μπω σε τιποτα εξοδα ηταν να δοκιμασω πιο μεγαλη φιαλη...κι επειδη εχω περισσευμα απο 4λιτρα απιονισμενου (τα κραταγα να εχω για τις αλλαγες) ηθελα να το δοκιμασω...
φυσσαλιδες οκ να μετραω απο τη σκαλα, αλλα ποσες πρεπει να εχω?οι φυσαλιδες ειναι τα ppm??φυσαλιδες ανα λεπτο?δηλαδη πως θα ξερω που βρισκομαι...αν υπαρχει λιγη, αρκετη ή υπερβολικη ποσοτητα CO2 στο ενυδρειο?και κυριως με προβληματιζει η υπερβολικη για να μην παθουν τιποτα τα ψαρια...
γενικα σημαντικο προβλημα τα φυτα μου δεν εχουν...άλλα τα πανε πολυ καλα και άλλα μετρια...τα θεμα για το CO2 με απασχολησε για 2 λογους, για τη βελτιωση της καταστασης των φυτων (που οπως ειπα δεν τα πανε κι ασχημα) αλλα και για τη μειωση του ph...κοιταζοντας τον πινακα σκεφτηκα μηπως αν δεν αυξησω το co2 δεν πεσει και ποτε το ph...λεω τωρα...αν λειτουργει ετσι...
και επισης αφου κανω που κανω τον κοπο και εχω CO2 να μην ειναι τοσο λιγο...αλλα θα το φτιαξω με 4λιτρο ενταξει...
καμμια συνταγη φιλε για CO2 μπορεις να μου δωσεις?την κλασσικη την ξερω που εχει και στο φορουμ εδω...αν εχεις κατι διαφορετικο εσυ...?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01426 seconds with 11 queries