Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-04-11, 22:47
glacius80 Ο χρήστης glacius80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: πετρουπολη αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή νεο σαλίγκαρι στο ενυδρειο

θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα σαλιγκαρι που εβαλα χτες στο ενυδρειο μου.το ενυδρειο ειναι 65 λιτρα στρωμενο με αμμωνεια 0 κ νιτρωδη 0 κ νιτρικα 10 κ φιλοξενει περιπου 1,5 μηνα 2 χρυσοψαρα μεγεθους 4-5 εκατοστων.απο φυτα εχω βαλει 2 bacopa monnieri 1 lysimachia aurea k 1 anubia.να συμπληρωσω οτι στο νερο προσθετω ενυδρειακο αλατι κ αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου(περιπου 20 λιτρα καθε 6 μερες).χτες αγορασα κ ενα σαλιγκαρακι για να "φαει"λιγη αλγη απτα τζαμια κ απτο χαλικακι αλλα δεν το κοβω πολυ ζωηρο.το πρωι εκανε μια βολτα αλλα απτο μεσημερι κ μετα εμεινε ακινητο στα χαλικια κατω απο ενα πλαστικο θαμνο.ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα?τα χρυσοψαρα δεν το πειραζουν καθολου αλλα φοβαμαι μηπως το ενοχλει το αλατι.βαζω περιπου 2.5 κουταλιες του γλυκου σε 10 λιτρα.μπορω να κανω κατι εγω η να περιμενω κ να δω τη συμπεριφορα του?δεν ξερω ποιο ακριβως ειδος ειναι αλλα μοιαζει με porcupine snail ειναι καφε ,στο τελευταιο σπιρωμα στην κορυφη λευκο κ εχει κ 2 αγκαθακια ευλιγιστα στο κελυφος.καθε συμβουλη δεκτη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries