Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 11-04-11, 13:58
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Κατά την γνώμη μου είναι καλό να ανοίγονται που και που τέτοια threads για να μας θυμίζουν ότι εδώ, πάνω από όλα, είμαστε κάποιοι άνθρωποι που τους ενδιαφέρει αυτό το, χόμπι θέλετε να το πείτε? Ασχολία? Παραξενιά? Αυτή η έννοια που έχουμε για κάποια ζευγάρια μάτια που μας κοιτάνε πίσω από κάποια χιλιοστά γυαλί…
Να ανοίγονται χίλιες φορές τέτοια thread, να μας θυμίζουν ότι κάποια φορά υπάρχει και η ταπεινότητα. Ο άνθρωπος ξέρετε καμιά φορά παρασύρεται, πολλές φορές θέλω να πιστεύω, άθελά του. Δεν μπορεί κάποιος να είναι τέλειος σε όλα και να τα ξέρει όλα. Ακόμη και αυτός που ανατρέφει ή απλώς διατηρεί δίσκους, δεν μπορεί να ξέρει τις ιδιαιτερότητες των γαρίδων, χάριν παραδείγματος.
Αν κάποιος έχει τόσο μεράκι, χρήματα και ελεύθερο χρόνο να ασχοληθεί με τα πάντα, από όστρακα μέχρι δίσκους του βγάζω το καπέλο και τον παραδέχομαι. Μόνο που θα ήθελα αν κάποιος νιώθει τόσο αυθεντία να φτιάξει ένα δικό του site, blog, forum ή ότι άλλο θέλει και να δίνει συμβουλές από ‘κει.
Είμαι μέλος και στο άλλο μεγάλο forum ενυδρείων. Όμως το GAB έχει κάτι σημαντικό: είναι παρέα. Όλοι οι τακτικοί χρήστες, αναγνώστες, και περιοικούντες την Ιερουσαλήμ το καταλαβαίνουν αυτό νομίζω… Είναι αίσθημά μου, και πιστεύω σε πολλούς ότι ακόμη κι αν δεν έχουμε δει στην φυσική του υπόσταση κάποιους από το forum, τους θεωρούμε φίλους μας.
Δύο πράγματα που επίσης νομίζω είναι σπουδαία: Δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθώ και να μην δω ένα μήνυμα «Γειά σας», ας αναλογιστούμε ότι υπάρχουν νέοι φίλοι στο χώρο που ψάχνουν, έστω και μέσα από λάθη, κάποιους να τους νιώσουν, να τους βοηθήσουν, να ακουμπήσουν κάπου. Μην φοράτε το σκληρό προσωπείο. Αν μπορείτε να δείχνετε συμπόνοια στα ψάρια μπορείτε να την δείχνετε και στους ανθρώπους. Και ένα ακόμη, ο νέος δεν ξέρει ποιος είναι ποιος, μπορεί να πιαστεί κι από μια λάθος πληροφορία. Και θα αγαπήσει ή θα μισήσει το forum αναλόγως της πληροφορίας και της αντίδρασης που θα τύχει. Μπορούμε να πούμε "διάβασε αυτό" και να πετάξουμε μια παράθεση, σηκώνοντας το δάχτυλο. Αυτός ο χώρος δεν είναι κάστα, κλειστή ομάδα γκουρού. Ας το νιώσει ο νέος φίλος, κι ας το συνειδητοποιήσει κάθε παλιός…
Το δεύτερο σημαντικό είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι μέσα στο forum που αναλίσκονται να είναι η χείρα βοηθείας, καταναλώνοντας σημαντικό χρόνο, πολλές φορές απαντώντας στην ίδια περίπτωση επανειλημμένως. Δεν νομίζω να έχει σχολιαστεί αυτό. Τρέφω απέραντη εκτίμηση απέναντι σε αυτούς τους διαχειριστές και μέλη που το κάνουν αυτό συνέχεια, κάθε μέρα, πολλές φορές τη μέρα, γιατί ξέρω ότι δεν θα μπορούσα να το κάνω.

Ασχοληθήκατε με ένα χόμπι που σας προσφέρει ηρεμία. Αποκτήστε την.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01660 seconds with 11 queries