Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 09-04-11, 18:00
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzortzakisnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες !! ως αναφορά τη φράση πάμε για άλλα΄!! θα πρέπει να πώ ότι απλά για τις λίμνες δεν έχω ιδέα πέρα από τα βασικά , στο χώρο του ενυδρείου είμαι απο το 1996 , τώρα έχω 2 ενυδρεία το ένα 450λ και το άλλο 500λ .Στο gab έκανα την πρώτη εγγραφή το 2007 αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν ασχολήθηκα με το φόρουμ. Τώρα που μπορώ να ασχοληθώ και με κάτι άλλο αποφάσισα να ασχοληθώ και με τη λίμνη . ξέροντας ότι τα συγκεκριμένα ψάρια είναι δύσκολα ζητάω τα φώτα σας για την καλύτερη διαβίωση τους ! ( ως αναφορά τον καταρράκτη είναι κενός απο κάτω για να περάσει το λάινερ και να στερεωθεί με πέτρες ) !! Το σύστημα για την οξυγόνωση του νερού στον πάτο της λίμνης πού θα το βρω ??
Ωραια φιλε μου, μιας και εχεις ενυδρεια...ειμαι σιγουρος οτι θα πας καλα

Οποταν εχουμε και λεμε....
Καταρχας τα κοι δεν ειναι δυσκολα ψαρια.......δυσκολα τα κανουμε να φαινονται εμεις που πολλες φορες τους δινουμε λανθασμενο τροπο διαβιωσης ειτε λογω ιχθυοφορτωσης, ειτε λογω βιολογικου υλικου (ανεπαρκες), ειτε λανθασμενου εξοπλισμου φιλτρα, αντλιες και το κυριοτερο που ειναι μαζι με το βιολογικο υλικο το Α και το Ω, το οξυγονο.

Οπως ειπε και ο Βασιλης, μια λιμνη με κοι χρειαζεται οξυγονο και οπως ειπα και εγω πιο πανω, το οξυγονο δεν θα ωφελησει μονο τα ψαρια αλλα και ολοκληρο το οικοσυστημα με αποτελεσμα μια καθ'ολα υγιες λιμνη.

Δεν ξερω αν εχεις ηδη τις αντλιες μαλλον βιαστηκες λιγο

Ομως επειδη εισαι στο αρχικο σταδιο της κατασκευης, ας μην βιαζομαστε, και σαν αρχη θα σου πω την αποψη μου:
1. Δεν ξερω αν θελεις να βαλεις φυτα μεσα στη λιμνη (εγω δεν θα εβαζα) δωσε κλιση στη λιμνη περιμετρικα απο μεσα προς το βαθυτερο σημειο. Εγω θα εβαζα external bottom drain aeration αφου με αυτο το τροπο θα εχεις και οξυγονο και οτι βρομια μαζευεται στο βαθυτερο σημειο, θα τα μαζευει το bottom drain και σου εγγυουμαι περα πασης αμφιβολιας, οτι θα εχεις ενα βυθο πεντακαθαρο χωρις να χρειαστει ποτε να τον καθαρισεις. Αυτο σημαινει οτι δεν θα κανεις σκαλια για να βαλεις πανω γλαστρες. Με απλα λογια, η λιμνη θα ειναι καθαρα για ψαρια μονο.

2. Οτι αιχμηρο υπαρχει στα τοιχωματα της λιμνης τα αφαιρεις και στον πατο της λιμνης θα βαλεις τουλαχιστον 5cm παχος αμμου. Με αυτο το τροπο θα εφαρμοσει το liner ομαλα πανω στην αμμο και ετσι δεν θα υπαρξει προβλημα να παθει το liner οποιαδηποτε ζημια. Το liner θα πρεπει να ειναι 1χιλ. παχος και οχι πιο κατω.

3. Σχετικα τωρα με τον καταρρακτη σου, θα ηταν πιο ωραιο να κανεις μια κεφαλη (μινι λιμνουλα) πανω απο τον καταρρακτη, για να βαλεις μεσα φυτα. Ετσι αφου δεν θα εχεις φυτα μεσα στην κυρια λιμνη (λεω εγω τωρα) θα εχεις πανω απο τον καταρρακτη και με την συνεχη ροη θα σου κανουν και δουλεια (βλεπε νιτρικα)

Αυτα τα λιγα για την ωρα.... εχουμε ομως πολλα να πουμε ακομα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,25008 seconds with 11 queries