Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-04-11, 15:59
losage Ο χρήστης losage δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 16
Unhappy ΕΝΥΔΡΕΙΟ - ΘΡΙΛΕΡ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 270 λιτρα ενυδρειο
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: ----
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26 βαθμους κελσιου
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): σημερα! 13 αρσενικα guppies 8 θυληκα και 2 ξιφοφορους θυληκους
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):--
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25 βαθμοι
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% περιπου
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 28/3/2010
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα την ημερα λιγα φυλλαρακια και αποξυραμενα σκουλικακια
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: το ενυδρειο οπως θα δειτε παρακατω παρουσιαζει πολυ σωστες μετρησεις .. παρολα αυτα εχω χασει 9 ψαρια εκ των οποιων τα 3 βρεθηκαν εντελως φαγωμενα (μονο το κεφαλι τους) και το ενα δεν βρεθηκε καθολου .. δεν διακρινω καποια επιθετικοτητα ιδιαιτερη

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7.6> ph<8
KH: 3d
GH:7d<gh<14d
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):0u
ΝΟ3(νιτρικά):25u

ΣΤΙΚΣ: me stiks της jbl

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 9 νεκρα
2. ΔΕΡΜΑ: καποια μπλε σημαδια στην κοιλια τουσ σε μερικα διογκωμενο το κεφαλι αλλα βρεθηκαν φαγωμενα και ξεψυχησαν
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: μενουν στον πατο και σπαρταρανε κανα 2 τα ειδα να γυρνανε στο πλαι και να προσπαθουν να σηκωθουν ενα το ειδα να κανει το σωμα του καμπυλη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικα αλλα μερικες φορες καποια εμφανιζουν κοκκινα σημαδια
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): οσα εχουν πεθανει ειχαν αυξημενη αναπνοη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ολα εχουν ορεξη μεχρι να φτασουν στο σημειο να εχουν τα παραπανω συμπτωματα, μετα δεν τρωνε και αδυνατιζουν πολυ
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: περιπου πριν απο ενα μηνα και την τελευταια βδομαδα εχω χασει 5/9 ψαρια
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: η φιλτρανση μου γινεται με εξωτερικο φιλτρο της eheim απο χημικα εχω ανεβασει την αλατοτητα ενα 3% και εχω ριξει αντιχλωριο .

στις αρχες τα ταιζα πολυ με αποτελεσμα να πηγαινει καποια τροφη στον πατο μολις το καταλαβα την καθαρισα και ανακατεψα και τον βυθο και αλλαξα το 30% του νερου..

το ενυδρειο το εχω στρωσει ενα μηνα χωρις ψαρι και τα ψαρια τα εβαζα 3 ψαρια ανα βδομαδα και στο τελος μεχρι και 5 μια φορα...
ειχα στο συνολο 30 ψαρια!

καταλαβα λιγο αργα οτι πρεπει να εχω ενα αρσενικο με 3 θυληκα και επαιρνα μονο θυληκα στο τελος .. αλλα εχω χασει αρκετα θυληκα και αρσενικα

τα αρσενικα εχουν φαγωθει , τα θυληκα εχουν ψοφησει

μια φορα στο παρελθον ειχα βαλει και ενα μονομαχο για 2 μερες αλλα ηταν μεγαααααλο λαθος μου που ακουσα τον πωλητη τα τσιμπισε στις ουρες και τον πηγα πισω!!

τι να κανω ρε παιδιααααααααα.............................:confus ed:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01876 seconds with 10 queries