Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 07-04-11, 11:55
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gdimit Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους.
Σκέφτομαι να φτιάξεω το δευτερο μου ενυδρείο το οποίο λέω να ειναι 113χ28χ46 =145lt (οι διαστάσεις ειναι αυτές γιατί θέλω να το προσαρμόσω σε μια θέση με αυτό το άνοιμα) έχω και ένα εξωτερικό φίλτρο ehheim2213 και ένα θερμοστάτη 150w. Μέσα σκέφτομαι να βαλω 3-4 έυκολα φυτα και καμιά πέτρα. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Μπορώ να βάλω μέσα 6πλάτυ, 3guppy, 2gurammy, 2 αγγελοψαρα και έναν silver shark? αν όχι σε πόσα λτ μπορούν να μπούν αυτά τα ψάρια?
Τα διάφορα είδη των Platys μπορούμε να τα διατηρήσουμε σε μικρά ενυδρεία μόνα ή και με άλλα είδη σε μεγάλα κοινωνικά ενυδρεία. Τα αρσενικά γίνονται συνήθως 3,5 cm και τα θηλυκά μέχρι 6 cm. Το νερό μπορεί να έχει σκληρότητα 12 - 25 °dGH, pH 7,0 - 8,2 και θερμοκρασία 20 - 25 °C

τα γκαπι Μπορούν να κρατηθούν σε νερό με ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH

το γκουραμι χρειαζεται μαλακο και οξινο νερο αν και σε κανονικο νερο πε χα 7 dGH6-10 δεν εχει προβληματα και μπορει να ζευγαρωσει

το σκαλαρι τωρα Αυτές οι όμορφες κιχλίδες ζουν στον ποταμό Orinoco, στην περιοχή που συναντιούνται οι τρεις χώρες Κολομβία - Βραζιλία - Βενεζουέλα και κατοικούν σε βάθος μέχρι 10 μέτρα, σε περιοχές με ήσυχα νερά με πολύ χαμηλή σκληρότητα (περί τον 1 βαθμό dGH) και όξινα με pH 4.5 μέχρι pH 6.

οι πληροφοριες ειναι απο το http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...llum_altum.htm

στα εγραψα για να κανω και εγω ενα refresh γνωσεων

οποτε μπορεις να καταλαβεις αν σου ταιριαζουν η οχι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01839 seconds with 11 queries