Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 20-07-04, 11:35
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
εγω παντως θα σε προτεινα power compact συμφωνα με τις υποδειξεις καποιων παλιοτερων(βλ.niktso ).περιμενω να μου ερθουν τωρα pc 130 w στο συνολο για το 200αρι reefακι μου.ο νικος μου ειπε πως με αυτες θα ειμαι καλημενος για ολα τα ειδη.τωρα ομως με την ευκαιρια θελω να τον ρωτησω ποση ωρα θα τις αναβω ,ολες μαζι ,σταδιακα??
Σχεδόν για όλα τα είδη. Ειδικά για acropora και clams θα έχεις πρόβλημα αν δεν τα βάλεις ψηλά και πάλι αν πετύχεις απαιτητικό ζώο δεν θα έχεις καλή ανάπτυξη. Αλλά για αυτά που εισάγονται κυρίως στην Ελλάδα (bubble, eufhylia,μαλακά, ανεμώνες) θα είσαι άρχοντας.
Για φωτοπερίοδο θα ξεκίναγα την ακτινική μία ώρα λιγότερο από όσο έχεις σήμερα και τη λευκή θα ξεκίναγα από 6 ώρες και θα ανέβαζα ένα τέταρτο ανά δύο ημέρες στην αρχή και όταν φτάσεις στις 8 ώρες ανά τέσσερεις ημέρες (οι λάμπες είναι δύο στο σύνολο και λογικά έχεις πάρει αυτή με τα δύο moonlight επιπλέον) .
Όταν δεις τα κοράλια σου (παρε καμία bubble ) να κλείνουν πάει να πει ότι έχεις φτάσει στο μέγιστο της περιόδου. Αλλά πιστεύω ότι θα μείνεις κάτω από δέκα ώρες.
Θα δεις ότι η ένταση του φωτισμού δεν έχει καμία σχέση με τις απλές φθορίου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01359 seconds with 11 queries