Θέμα: γκάπυ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 20-03-11, 20:10
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παραδόξως σήμερα δείχνει πιο κινητικό. Δεν το λες καλά, αλλά... δεν δείχνει να χαροπαλεύει. Θα δούμε.

Νοιώθω κάποιες τύψεις, αλλά από την άλλη... αυτά τα ζωάκια έχουν γεννηθεί και αναπαραχθεί παρά φύσιν, μέσα σε ενυδρεία, και δεν νομίζω ότι θα υπήρχαν εάν δεν υπήρχαν τα ενυδρεία.
Εάν τα αιχμαλώτιζα στην φύση για να τα καταδικάσω να ζήσουν σε ένα ενυδρείο, δεν θα μου άρεσε.

Το ίδιο περίπου συμβαίνει με τους σκύλους, που εδώ και χιλιάδες χρόνια ζούνε κοντά στον άνθρωπο. Στην φύση δεν συναντούνται αγριόσκυλα, παρά μόνο στην Αφρική και στην Αυστραλία, σε πολύ μικρούς αριθμούς σε προστατευμένα πάρκα. Καλώς ή κακώς, έτσι είναι τα πράγματα.

Έχουμε χρέος να τους προσφέρουμε τις καλύτερες δυνατόν συνθήκες, και εγώ δεν το έκανα. Μαθαίνω και θα το κάνω στα υπόλοιπα, παρακάτω...

Χάρη στο ενυδρείο, έχω αναθεωρήσει την ευκολία που ψάρευα στην θάλασσα. Δεν φανταζόμουνα πως... αφαιρούσα μια ζωή από τον μικρόκοσμο που επιβίωνε σε δύσκολες συνθήκες ανταγωνισμού. Από εδώ και πέρα θα σέβομαι πολύ περισσότερο την θαλάσσια ζωή, και αυτό θα το χρωστάνε στο ενυδρείο μου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 10 queries