Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 03-07-04, 10:22
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ σου είπα να βάλεις 3-4 αλλά όχι μόνιμα.Απλώς θα τις βάλεις για να δεις ποια θα επιλέξει ο αρσενικός να ζευγαρώσει και θα βγάλεις τις άλλες.
Εγώ διαφωνώ με αυτό. Εγώ επιλέγω με ποια θυληκιά θα ζευγαρώσει. Αν δεν έχει επιλογή θα ζευγαρώσει με αυτή που θα έχει και εμείς θα πάρουμε τα χρώματα και γενικά τα χαρακτηριστικά που θέλουμε στους απογόνους. Φυσικά δεν είναι και 100% σίγουρο οτι θα ζευγαρώσει ένας αρσενικός με ένα θυληκό αλλά εάν δεν ζευγαρώσουν συνήθως το θυληκό θα απορρήψει τον αρσενικό. Πολύ σπάνια ο αρσενικός δεν δείχνει ενδιαφέρον για οποιοδήποτε θυληκό. Τα ψάρια που βάζουμε να ζευγαρώσουν θα πρέπει να είναι σχετικά νεαρά σε ηλικία (6-12 μηνών). Αν βάλεις ψάρια ηλικίας 2 χρονών πχ που είναι γέρικα για να ζευγαρώσουν μάλλον θα απογοητευτείς, ιδικά αν δεν έχουν ξαναζευγαρώσει. Στα σύντομα μια ενδικτική διαδικάσία αναπαραγωγής:

1. Επιλογή ζευγαριού

2. Προετοιμασία ζευγαριού (2 εβδομάδες περίπου ανάλογα με την κατάσταση που βρίσκονται τα ψάρια)

3. Προετοιμασία ενυδρείου αναπαραγωγής

4. Εισαγωγή αρσενικού στο ενυδρείο αναπαραγωγής

5. Εισαγωγή θυληκιάς στο ενυδρείο αναπαραγωγής (αφού έχουμε ενδείξεις ότι είναι έτοιμη)

6. Αφαίρεση θυληκιάς από το ενυδρείο αναπαραγωγής (αφού γεννήσουν)

7. Αφαίρεση αρσενικού από το ενυδρείο αναπαραγωγής (αφού τα ψαράκια αρχίσουν να καλυμπούν οριζόντια)

8. Ανατροφή γόνου

9. Διαχωρισμός γόνου (σε 3 μήνες περίπου και αφού τα αρσενικά αρχίσουν να δείχνουν επιθετικότητα)

Αυτά σε συντομία. Διάβασε και στο site που είπε ο fighterfish που είναι πολύ καλό αλλά και σε άλλα sites και θα μάθεις αρκετά. Δεν γίνεται να κάνουμε αναλυτική περιγραφή εδώ γιατί είναι πολλά αυτά που πρέπει να γράψουμε....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01399 seconds with 10 queries