Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 03-07-04, 03:38
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ρε συ Βασίλη....

Δεν υπάρχει όρος απονιτροποιήμενος βράχος....
Απονιτροποιήση (denitrification) συμβανει στο κυκλο του αζώτου όταν διασπάτε η αμμωνία στα επιμερους συστατικα της με την βοήθεια βακτηριδίων.

Οποιος σου έιπε για "απονιτροποποιήμενο" βραχο μαλλον σε επεξεργαζόταν.
δηλαδη έχεις βράχο που ήταν πικτρα στην αμμωνία (αρα δεν είνια ζώντανος γιατι ή αμμωνία είναι άκρως τόξικη) και που έχει περάσει απο κυκλο αζώτου όποτε έχει η απολυτα τοξικη αμμωνια μετατραπει σε λιγοτερο απολυτα τοξικα νιτριτές και νιτρικα αλατα;;;



Βασιλη.....
Ασε τα ντοκυμονταιρ και πιασε κανα βιβλιο γιατι μου φαινεται πως σου πασάρουν ότι τους καπνισει και φύκια για μεταξώτες κορδέλες και το χειρότερο θα τα πληρώσεις και πολύ ακριβα!!!!

Δεν νοήται χομπίστας και να μην ξέρει τον κύκλο του αζώτου που είνια άλλωστε και βασικός για τα ενυδρεία σου... Κια ποσό μαλλον για το θαλλασίνο..

Εαν αυτη η πληροφορία σου μεταδόθηκε απο τον μαγαζι που συνεργάζεσαι τότε καλύτερα που φάνηκε έδω για να ξερω να μην πάω ποτε απο εκει...

Πανε απο την πλατη σου δηλαδή να βγάλουν τα σπασμενα;;;

Και κατι ακόμα....
Ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ! να σου έλθει βράχος απο το εξωτερικο και να μην χρειασθει προσαρμογη (κουραρισμα δηλαδη εκ του αγγλικου curing ) και να τον βάλεις απευθείας στο ενυδρείο σου...και να είνια και όμορφός!
Αν μη τι άλλο μονο και μονο το σοκ της μεταφορας και ή ελληψει νερου θα σκοτώσει μεγάλο πλυθησμο απο τα εμβια όντα που κατοικουν στον βράχο σου....
Και όταν λές ξυσμενος τότε αυτο συναινει ότι τον πηραν , τον ξυσαν προχειρα με μια βουρτσα να αφαιρέσουν τα πολύ εμφανη νεκρα , καταστρεφουν ή πληγώνουν ανεπαρνωθωτα ότι εμβιο ασπονδυλο έχει ο βραχός και μετα το κανουν πασα σε εναν ανυποψίαστο πελατη.....
Οκεεεϋϋϋϋ.....
Απο που είπες θα τον πάρεις;;;;;;

Να στο θεσω έτσι ...
Κοντρα στην τακτική μου του να μην κάνω διαφήμηση σε μαγαζια....
Αντε αγορι μου στο "Ωκεανο" να παρεις σιγουρα προσαρμοσμένο βράχο...
με τουλαχιστον 2 μηνες σε σώστο ενυδρειο πριν πωληθει σε σενα...
Μπορει ίσως να πληρώσεις κατι παραπανω (δεν ξερω τις τιμές του βράχου που αγορασες) αλλα θα το βάλεις στο ενυδρέιο σου και τουλάχιστον δεν θα έχεις κανενα προβλημα απο αυτόν!
Και αν η προηδοποιήση μου ερχεται πολύ αργα Τοτε τι να πω....
ξεκηνα διαδικασια προσαρμογης....
Και ενημερωσε μας.....


Λυπημενα και εκνευρισμενος με το θρασος όρισμένων που θέλουν να λέγονται "επαγγελματίες".....
Αλέξανδρος!
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01706 seconds with 10 queries