Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 01-07-04, 00:48
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

το ενυδρειο που αναφερεις είναι αυτο που σου λεω και εγω....
το ειδα 2 μερες μετα την εισαγωγη απο την αντιπρωσοπεια...

Επιμένω....
Εξωτερικο φιλτρο, sump!
Οι λόγοι είνια πολλοι και διαφοροι.
Ενας απο τους βασικοτερους είνια οτι δεν θα βάζεις "Χερι" μεσα στο εδυδρειο καθε λιγο και λιγακι για να πειραξεις το φιλτρο.

Η κινηση του νερου που κανει ο κυκλοφορητης σου 600 λιτρα την ώρα δηλαδη δεν αντιστοιχει στο φιλτραρισμα που θα κανει το φιλτρο σου.
Ξερω ακουγεται λιγο οξυμωρο...

Για να σου δώσω να καταλαβεις μονο μεσα στο ενυδρειο μου (που δεν ειναι δα και κανενα τεραστιο ) έχω 5 κυκλοφορητες με τον μικροτερο να έχει ροη της τάξης των 400 l/h και το μεγαλυτερο 1200 l/h . Ολοι αυτοι εξωμιώνουν τον κυματισμο και τα ρευματα νερου πουυπάρχουν σε έναν ύφαλο.

Το νερο φευγεί με ένα κυτίο υπερχυλησης στο sump όπου έκει περναέι απο βιολογικο , χημικό φιλτραρισμα , απο το refugium (μαλιστα το έχω στήσει έτσι ώστε πρώτα να περνάει απο το "καταφυγιο" και μετα απο τα υπολοιπα σταδια ), τα 2 σκιμμερ και μετα επιστρέφει στο ενυδρειο μέσω μια αντλιας .
Η συνολικη κινηση του νερου μεσα στο sump αντιστοιχει σε 1,5 φορες τον όγκο του νερου του ενυδρειου την ώρα και μαλιστα πολοι θα το πουνε και λιγο αλλα το νερο επιστρεφει καθαρό απο το 90% των ακαθαρτων ουσιων και γενικα το ενυδρειο είναι μια χαρα (λεω 90% γιατι πρεπει να κανουμε και αλλαγες νερου!!! ).
Επιπλεον στο sump έιναι τα θερμαντικα σώματα , η επιστροφη του αντιδραστήρα ασβεστίου , το φλοτερ για το νερο απο την Αντιστρωφη Οσμωση που συμπληρώνει νερο , τα θερμομετρα , το φιλτρο αλγης και εχω και χώρο για να περνω νερο γιατα τεστακια μου χωρις να βάζω χερια στο κυρίως ενυδρειο. Καποια στιγμη φιλοξενούσε και την λαμπα Υπεριωδών αλλα τα κοραλια μου πηγαν πολυ καλυτερα όταν την αφαίρεσα (βρηκαν φαϊ! )

Περιμενεις βραχο απο την Ινδονησία;;;;;
Ακουραριστο βραχο;;;;;
Χμμμμμ
Οκκεεεϋϋϋ...
Απλα ειδοποιησε ποτε θα σου έρθει για να μην ειμαι στο κουμπαρο στην πειραϊκη οταν θα ανοιξεις την συσκευασια....
Να στο θέσω έτσι ....
Ο βραχος εκτος και αν είνια αεροπορικη εισαγωγη έρχεται κατα ένα μεγαλο ποσοστο με νεκρο φορτιο....
Αν θέλεις να έχεις καποια στιγμη καλο βραχο που να τον χαιρεσαι , παρε απο τώρα ένα ζευάρι ΧΟΝΤΡΑ γαντια (αχινοι) και μια συρματοβουτσα και όταν έλθει βρεγμενη μπαντανα στο στομα δεμενη αλα "Μπαν'ντιτο" για την μυρώδια , 3 λεκανες (φρεσκο νερο για 1ο ξεπλημα , θαλλασσα για ξεπλημα μετα το τριψιμο , θαλλασσα με κυκλοφορητες για το κουρταρισμα ) ένα σκαμπο για να μην σκυβεις , και αν είσαι παντρεμενος φροντησε να λειπει η συμβια διακοπες στην Μαμα . Και προς θεου!!!! ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ!!!! η μυρωδια αυτη ποτιζει!!

Χμμμ αντινιτριτ κατω κατω... και απο πανω αμμος; Ποσα εκατοστα;;
Και γιατι να λιώσουν;
Εχεις αρκετη αμμο ώστε να δημιουργήσεις DSB ;
Γενικα τα αντι..διαφορα δεν λιώνουν στο ενυδρειο και ειναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να αποροφουν μεχρι ένα όριο απο το συγκεκριμενο συστατικο για το οποιο έχουν το αντιδραστηριο εμποτισμένο στο πορώδες ΠΛΑΣΤΙΚΟ μπιλακι και μετα ειναι αχρηστα....Ή μαλλον όχι ... ειναι ένας καλος τροπος γιανα δηλητηριάσεις το ενυδρειο σου μια και το αντιδραστήριο με το υλικο μετραπονται μέσω χημικων αντιδράσεων σε μια αλλη χημικη ουσια που πολλές φορες δεν έιναι και ότι καλυτερο για τα ψαρια , ασπονδυλα και γενικα ότι εμβυο έχουμε.
Αν ελλιωναν 2 τοινα θα συναιβαιναν . 1ο οι εταιρειες θα φαληρηζαν , 2ον θα είχαμε θαυματουργές λυσεις και τελεια ενυδρεια...
Το δυκτακι που δίνουν πολλες εταιρείες μαζι με την συσκευασια δεν είναι για όμορφια...

Λαμπες με τον βραχο που θα έχεις στην αρχη δεν θα χρειαστεις καν! Αντε για κανα δυωρο και αν.....
Ειπαμε απο τον Σεπτεμβρη με τους παραολυμπιακους ....
Πρεπει να κανει κυκλο ΚΑΙ να κουραρεις τον βραχο.....

370€ για αρχη.....
Χμμμ λιγα έδωσες...
Για αρχη....
χεχεχεχεχεχε

Δεν θελω να σε τρομάξω αλλα υπαρχει λόγος που σου τα λέω έτσι ωμα.... 1ον .. Ετσι είναι !
2ον Οσο ποιο γρηγορα αρχισεις να εφαρμοζεις σώστα τις διαφορες διαδικασίες τόσο καλυτερα θα είνια για σενα (θα ευχαριστηθεις το χομπι σου και το ενυδρέιο σου )
3ον Οσον αφορα οσμες και συμβιες και οικογενια γενικα.... Αχχχχχ οτι και να πεις να ξερεις οτι παντα "εσυ εχεις αδικο!!!" και γενικα θα σε έχουν στην γωνια.... ("οχι αγαπη μου δεν ξεχασα τις καλτσες μου έξω απο τα απλυτα ... δεν ξεχωρίζεις την "απαλη οσμη ιωδίου" απο τον βραχο που κουραρεται;;;;" )




Αντε καλο διαβασμα....

Αλέξανδρος...
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02182 seconds with 11 queries