Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 29-06-04, 02:17
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Βασιλη κατ'αρχην καλώς ήλθες....

Ελπιζω να χαρεις και εσυ το χομπι σου τοσο όσο το χαιρόμαστε και εμεις....

Τωρα....
Χμμμμμμ
Καυμαν...
Της φερπλαστ...
Ναι τα έχω δεί και απο κοντα...
και εχω περασει το φιλτρο τους απο κοσκινο...
Φτηνα , καλα ενυδρεια για εναν ανθρωπο που τώρα ξεκιναει....

Προσωπικα είπα στο μαγαζάτορα ποσο ήθελε μονο για την δεξαμενη χώρις τα φρουφρου και τα αρώματα...

Μην επαναπαυθεις στο εσωτερικο φιλτρο.. Θα χρειαστει να προσθεσεις και ένα εξωτερικο.ή ακομα καλύτερα ένα sump στο οποιο θα έχει όλο το "μηχανισμο" φιλτραρισματος (σκιμερακια , βιολογικα κλπ) και θα συμπληρώνεις το νερο σου...

Ο φωτισμός του είνια λίγος για reef και θα πρεπει όπωσδηποτε να κοιταξεις να αλλαξεις τις λάμπες με τις οποίες ερχεται.

Υπέθεσα reef γιατι μηλισες για βράχο.
Εαν το κανεις απλο θαλλασινο τοτε οι λαμπες του είνια ενταξει (για αρχη)

τι υλικο έβαλες πρώτο ???
Να υποθέσω βακτηρια;
Μπορεις να μας γραψεις την ονομασια του προιόντος;;
Γιατι αν μαντευω σώστα τότε έχεις βάλει μεσα στο ενυδρειο σου αντινιτρικο που έχει περιορισμενη δειαρκεια ζωης και που φύσικα δεν ειναι για να είναι συνεχεια μεσα στο νερο


Τωρα το ΝΕΡΟ!:
1021-23 εαν θες απλο θαλλασινο , 1024-26 για reef (πρωσοπικα εχω 1026)
ΠεΧα τουλαχιστο 8.2 με 8.4 και αλκαλινιτι τουλαχιστον 2.5-3
φυσικα στους 26 βαθμους....

Θα το αφησεις να κανει τους κυκλους του και τον Σεπτεμβρη με τους παραόλυμπιακους το συζηταμε για τα ψαρακια σου .
Τσιλερακια και R/O σε αυτη την φαση δεν σου χρειαζόνται
Απλα το νερο που θα βάζεις για αλλαγη βαζε το μια μερα ποιο πριν σε ενα κουβα και αστο να φυγει το χλώριο. Και φυσικα θα το προσθετεις ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ!!! (με ενα σωληνακι για τον αερα)

Εξοπλισμος που θα σου χρειασθει... :
(και τον αγοραζεις σιγασιγα γιατι ειναι κομματι ακριβος)
1ο ΡΕΦΡΑΚΤΟΜΕΤΡΟ!!!!!!!! Ναι και εγω έχω τα υδρομετρα και τα λοιπα κουτακια και γραδομετρητακια... αλλα σαν το ρεφρακτομετρο που σου λεει αμεσως ! και σωστα την πυκνοτητα σου δεν ειναι κανενα.! Πιστεψε με οι αλλαγες νερου μετα ποα αυτο γινονται παιχνιδι!


Ανεμιστηρακια ! Ναι ανεμηστηρακια απο τον Κατουμα (τα μεγεθους CPU και που μπαινουν στα 220V ) (αυτα ειναι φτηνα)

ΣΚΙΜΕΡ!!!!!!
Παρε 1 . Οπωδηποτε..! Ακομα και το απλο των 60€ με τον αερα είνια
καλυτερο απο τιποτα.

Τα γνωστα τεστ για : Αμμωνια , Νιτρικα , Νιτριτες (αυτα τα 3 θα παιξουν πολυ τώρα) , Ph / Alkalinity, Ασβεστιο (Ca )

Ενα καλο θερμομετρο.
Αν μπορεις να παρεις και ηλεκτρονικο ακομα καλύτερα.

Χρονοδιακοπτες για φωτα και κυκλοφορητες (ναι ξερω εχει το καπακι για τα φώτα... θελουν όμως και οι κυκλοφορητες σου

τουλαχιστον 3-4 κυκλοφορητες που θα μπουν μεσα στο ενυδρειο και δεν θα αφηνουν σημειο που να μην εχει κυκλοφορια νερου. Αυτοι μετεπειτα μπορουν να συνδεθουν σε χρονοδιακοπτες και να εξομιώνεις τον κυματισμο.

ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ! (βασικα και 12.30 και ειμαι ψόφιος και βαριεμαι να γραφω!)
ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ!!!!!
Δ Ι Α Β Α Σ Μ Α !!!!!!!!!!!!!!!

Ξεκινα απο εδω με το foroum και διαβασε το κομματι θαλλασινο.. πιστεψε με δεν εισαι ο πρωτος με τετιου ειδους μυνημα...

παρε και κανα δυο καλα βιβλια για το θαλλασινο. Δυστηχως όλα ειναι στα αγγλικα αλλα αξιζει.. Το ποια βιβλια θα το βρείς πάλι εδω μεσα...

και το βασικοτερο ρώτα!
Σιγουρα όλο και καποιος θα σου απαντησει.
Βεβαια καλο ειναι να διασταυρώνεις και της απαντησεις

Και μην βάλεις damzels . Βαλε καμποσα turbo snails.
πιστεψε με κανουν καλυτερη δουλεια όσο στρωνει το ενυδρειο σου , στην αλγη που θα βγει στα τζάμια!




Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01892 seconds with 10 queries