Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 10-03-11, 00:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!

Το ενυδρείο λειτουργεί από τις 10/01.
Θεωρώ ότι το ενυδρείο είναι οκ (στρωμένο), αφού οι τιμές ήταν μηδενικές, ανέβηκαν τα ΝΟ2 και ΝΟ3 και μετά έπεσαν στα εξής επίπεδα:

NO2, NH3/NH4+ ΜΗΔΕΝ
ΝΟ3 10 mg/lt
Ph 7.2
Kh 6
Gh >7

Ενδιάμεσα έχουν πραγματοποιηθεί 3 αλλαγές νερού σε ποσοστό 30% και έχει αλλαχθεί ο υαλοβάμβακας 3-4 φορές.
Από τις 01/03 οι τιμές μου είναι σταθερές σε αυτά τα επίπεδα.

Το ενυδρείο περιέχει 3 cories panda, 1 microsorum pteropus, 1 vallisneria asiatica, vallisneria spiralis, cabomba caroliana, ceratophyllum demersum.
Θέλω να προσθέσω ακόμα ψαράκια και 1 Egeria densa.

Τι κάνω σε αυτό το σημείο? Βαλε οτι φυτο θες και ξεκινα να βαζεις και ψαρακια απο αυτα που εχεις προγραμματισει για την ιχθυοφορτωση, λιγα λιγα καθε φορα.

Από τις 01/03 δεν έχω πειράξει τίποτα....

Πότε κάνω αλλαγή νερού τώρα? Κανε το κλασσικο 30% την εβδομαδα και βλεπουμε
Προσθέτω βακτήρια τακτικά? Δεν ειναι απαραιτητο, η υπαρχουσα βιολογια εχει τη δυνατοτητα να διπλασιαζεται καθε μερα περιπου, αν εχει τον διαθεσιμο χωρο στο φιλτρο για να κατοικησει και τους διαθεσιμος ρυπους για να τραφει
Να προσθέσω σταδιακά ψαράκια και μετά να κάνω αλλαγή νερού παρακολουθώντας τις τιμές? η παρακολουθηση των τιμων ειναι οτι καλυτερο
Πότε να καθαρίσω το εσωτερικό του φίλτρου? Οταν πεσει σημαντικα η ροη του πχ στο μισο ή αν περασουν 3-6 μηνες προαιρετικα
Τα σφουγγάρια (πράσινι και μπλε) πότε να τα αλλάξω? Σε ποιο στάδιο? Γιατι να τα αλλαξεις? χαλασανε? τριβονται σε κομματια? το μπλε τι σφουγγαρι ειναι? κατι ειδικο?
Δεν έχω σκουπίσει το βυθό με τη σκούπα καθόλου πότε να το κάνω? βλεπεις σκουπιδια και περιττωματα? Αν ναι, φροντισε να φτιαξεις ετσι τη ροη πανω στο βυθο για να σπρωχνει τα σκουπιδια στο φιλτρο, αλλιως σιφωναριζε καθε εβδομαδα

Μήπως πρέπει να ολοκληρώσω το ενυδρείο (όπως το θέλω) και μετά σκούπισμα και αλλαγή σφουγγαριών? Οχι η συντηρηση ας γινεται κανονικα, μονο οταν χρειαζεται ομως, οπως ειπαμε πιο πανω.
Αλλαγη σφουγγαριων μονο οταν ... λιωσουν. και οχι ταυτοχρονα, αλλα με διαφορά ενος μηνος.


Μην με βρίσετε.... μπουυυυυυυυυ

Έχω απορίες και χάθηκα στο διάβασμα....


Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και τις συμβουλές σας...

Γιάννης
Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01705 seconds with 11 queries