Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 03-03-11, 14:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Καλή η ιδέα για 120άρια αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι χωράνε στο φλαπ του 240.. Επίσης με 0,5 Α το ένα είμαι οριακά με τους περισσότερους 3-12V μετασχηματιστές..
2. Σκέφτομαι να πάω στον τρόπο σύνδεσης με τις γέφυρες επειδή έιναι πιο απλό μετά με τα φις (έχει μειονεκτήματα σε σχέση με τον άλλο τρόπο?).
3. Ερώτηση, τι καλώδια χρειάζομαι ακριβώς (πως τα ζητάω στο μαγαζί). 12V 2πλο για τα ανεμιστήρια και 220V 2πλο για τα φις που πανε στον eliwell?
4. Σπύρο γιατί χρειάστηκε να αλλάξεις το φις του 3-12 μετασχηματιστή? Αυτό είναι πάντα απαραίτητο ή υπάρχουν και με φις που να βολέυει για τη δουλειά μας?
5. Τα (θηλυκα) φις που πανε στον eliwell πρέπει να είναι τα απλά έτσι (όχι σουκο)?
1. Ναι ειναι too much αυτα για 240 λιτρα. Αλλα μπορει να βαλει καποιος δυο τροφοδοτικα 1,5Α (στα 12V) για καθε δυο ανεμιστηρες. (Εγω εχω βαλει ενα 4Α για ολους, αλλα δεν ειναι multi, δινει μονο 12V)
2. Με γεφυρωμα ειναι πιο ευκολες οι συνδεσεις των τροφοδοτικων και θερμαντηρα, αφου οπως βλεπεις στα σχηματα του λινκ χρειαζονται λιγοτερα φις. Η μονη δυσκολια στην επιλογη με το γεφυρωμα ειναι οτι πρεπει να στριμωξεις πολλα καλωδια στις υποδοχες του eliwell.
3. Για τις υποδοχες του eliwell και τα φις, χρησιμοποιεις απλο καλωδιο ρευματος 230V, σαν αυτα των ηλεκτρικων συσκευων πχ dvd, τηλεορασης.
Απο το τροφοδοτικο μεχρι τα ανεμιστηρακια, μπορεις και πιο λεπτο, σαν αυτο του τροφοδοτικου. Επεκταση στην ουσια θα φτιαξεις του καλωδιου του τροφοδοτικου.
4. Μιλας για το φις του τροφοδοτικου στο ριο180? Αυτο ηταν ηταν εξτρα. Το ειχα βαλει ενδιοαμεσα στο τροφοδοτικο και τα ανεμιστηρακια για να μπορω να βγαζω το φλαπ του ριο χωρις να τραβαω και το τροφοδοτικο μαζι του.
Το αλλαξα γιατι ηταν απλα ελλατωματικο και δεν εκανε καλη επαφη.
5. Θερμαντηρες και τροφοδοτικα εχουν απλα φις διπολικα, οποτε μπορεις με απλα θηλυκα φις διπολικα να κανεις τη δουλεια σου. Ομως αν χρειαστει να βαλεις κανενα σταυρο (πχ για διπλους θερμαντηρες ή τροφοδοτικα και δεν βρισκεις παλιους διπολικους σταυρους κλπ) ή για καποιο λογο και χρονοδιακοπτη δεν θα μπορεις. (μου χρειαστηκε σε καποια φαση σε κατι πατεντες)
Υπαρχουν στο πρακτικερ κατι φις σουκο βιδωτα που μπορεις να χρησιμοποιησεις αν θελεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02634 seconds with 11 queries