Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 02-03-11, 17:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ανεμιστηρακια που επελεξες ειναι "ψοφια".
Καλυτερα παρε δυνατα και ας κανουν θορυβο. Και αυτο γιατι μπορεις να τα δουλευεις με λιγοτερα βολτ (πχ 7,5 ή 9) απο το μουλτι τροφοδοτικο και να μην ακουγονται πολυ. Αν πιασει κανενας καυσωνας του χωνεις 12 βολτ και καθαριζεις.
Προτεινω τα zalman 80αρια 2,800rpm και 35 cmf ροη αερα
http://www.zalman.co.kr/ENG/product/...ad.asp?idx=329
(και 12V που τα εβαζα ηταν μια χαρα για τα δικα μου αυτια - οχι σε κρεββατοκαμαρα το ενυδρειο)
Αν εχεις τρυπες στο ενυδρειο για σωληνες κλπ δεν χρειαζεται ανεμιστηρι για εξοδο αερα.
Βοηθαει ομως στην εξατμιση, αν ενα βγαζει αερα (η μεγαλη εξατμιση ειναι που κατεβαζει τη θερμοκρασια)
Θα ακουγεται περισσοτερος θορυβος ομως απο αυτο που βγαζει αερα.
Εναλλακτικα αφηνεις μισανοιχτο το φλαπ απο το καπακι.

Τα φιλτρα σκονης κανουν φανταστικη δουλεια (εχω δοκιμασει με και χωρις, και εχω αποψη).
Επισης ειναι και πολυ μοστρα. Χωρις φιλτρα ειναι αισχος.
Δεν σκουριαζουν με τιποτα. Τα εχω χρονια χειμωνα καλοκαιρι πανω.
Το μονο που σκεφτομαι ειναι μηπως χρειαζονται και απο μεσα για να μη σκασει κανενα ψαρι που πηδαει εκτος νερου πανω στον ελικα.

Τα antivibe δεν ειναι απαραιτητα.

Εξατμιση θα εχεις.
Στα 180λιτρο του λινκ και για πτωση 5-6 βαθμων, ειχα 2-3 λιτρα την ημερα εξατμιση.

Μονο αν εχεις την εισαγωγη του φιλτρου ψηλα θα εχεις προβλημα και θα θελεις αυτοματη αναπληρωση.
Εγω ελειπα 7-10 μερες χωρις προβλημα.
Εκανα και ενα κολπο.
Μειωνα σταδιακα πριν φυγω τη φωτοπεριοδο (οι λαμπες ανεβαζουν πολυ τη θερμοκρασια) σε 4 ωρες. Αυτο βοηθαγε εκτος της θερμοκρασιας και για μειωμενο μεταβολισμο στα ψαρια (τα αφηνα αταιστα, αφου τους ειχα κανει παχυνση πριν φυγω - προσομοιωση ξηρασια/βροχες ) και τα φυτα (ειχα φουλ φυτεμενο) δεν χρειαζοταν λιπανση και ουτε γινοταν ζουγκλα χωρις το κλαδεμα που ηθελαν.
Εβαζα τη θερμοκρασια στο υψηλοτερο οριο για τα ψαρια για να μην εχω τοση εξατμιση οσο οταν ημουν παρων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01569 seconds with 10 queries