Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 14-06-04, 12:36
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον Fighterfish.

Εάν κάποιος πει ότι το ψάρι μου από χθες δεν τρώει, έχει το ένα μάτι κλειστό και κάνει κωλοτούμπες, μόνο εικασίες μπορείς να κάνεις για το τί συμβαίνει, δεδομένου ότι δεν μπορείς να "εξετάσεις" την κατάσταση αυτοπροσώπως.

Συμφωνώ επίσης ότι δεν πρέπει να δίνονται γνώμες από όλους και για όλα. Εγώ για παράδειγμα από θαλασσινό έχω μαύρα μεσάνυχτα και εάν πρότεινα σε κάποιον πως να στήσει ένα reef θα ήταν αυτοκτονία.

Εδώ ακριβώς έγκειται και ο ρόλος των Administrators καθώς και των πιο έμπειρων μελών. Τώρα εάν χρειάζεται πτυχίο Marine Biology για να δώσεις μια συμβουλή που νομίζεις ότι είναι σωστή, τότε δε θα έπρεπε κανείς να απαντά σε ερωτήσεις (ή όποιος όντως είναι βιολόγος, κτηνίατρος κτλ κτλ).

Τώρα όσον αφορά το γεγονός ότι απαντά κάποιος που έτρεξε για πρώτη φορά ενυδρείο πριν από ένα μήνα, αυτό για μένα δεν είναι κριτήριο. Παράδειγμα: Κάποιος μπορεί να έτρεξε το ενυδρείο του για πρώτη φορά πριν από ένα μήνα αλλά μπορεί να έχει ρίξει τόσο διάβασμα, να έχει ψάξει τόσο στο Internet όσο και αλλού που μπορεί να έχει αποκτήσει περισσότερες γνώσεις από κάποιον που έχει 1 ενυδρείο εδώ και 10 χρόνια και το μόνο που κάνει είναι να βάζει αντιχλώριο στις αλλαγές νερού που κάνει κάθε 15νθήμερο.

Συγνώμη για το μακροσκελές του μυνήματος.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
 
Page generated in 0,01447 seconds with 11 queries