Θέμα: Chiller
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 13-06-04, 14:02
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: Chiller

Μάνο καλημέρα
Δεν ξέρω πόσο πρέπει να σου φωνάξω. Επένδυσες μία περιουσία σε chiller και δεν έχεις πράγματα κατά την άποψή μου σημαντικότερα. Για πες μας λίγο οι αλλαγές νερού είναι κλασικά βρυσάτες ή εφάρμοσες κάτι από αυτά που σου προτείναμε; Θα πρότεινα σε πρώτη φάση προσθήκη ενός καλού χημικού για αφαίρεση φωσφόρου.
Βέβαια όπως καταλαβαίνεις και εσύ η αλλαγή νερού για εσένα δεν είναι λύση αφού πιθανότατα προσθέτεις περισσότερα από ότι αφαιρείς. Εκεί κάτι πρέπει να κάνεις. Αν είσαι διατεθειμένος τότε έχω προτάσεις, πάντα pm. Εδώ διαφήμιση δεν κάνουμε.
Σε κάθε περίπτωση η άλγη είναι έμμεσο κακό. Αφαιρεί βασικά συστατικά του νερού (ασβέστιο κατά κύριο λόγο) και έχει τη τάση να ριζώνει ακόμη και πάνω στα κοράλια. Αν κρασάρει κιόλας εκεί τη πάτησες.
Α το ξέχασα. SKIMMER. Αυτό που έχεις δεν κάνει. Πρέπει να αναβαθμιστείς. Και αφού είσαι σε Budget πες μου τα υπόλοιπα να σου πω τι θα κάνεις.
Για το chiller εκεί δεν υπάρχει τεκμηριωμένη άποψη. Η δική μου πρακτική είναι ότι ρυθμίζεις το chiller σε τέτοια θερμοκρασία ώστε να δουλεύει maximum 6-8 ώρες το 24ωρο. Εδώ χωράνε συζητήσεις.
Πάντως πρέπει να τονίσω ότι έχεις ακόμη πρόβλημα. Πρέπει να βρεις λύση γιατί οι ασθένειες θα επανέλθουν.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01335 seconds with 11 queries