Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 23-02-11, 18:02
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Πρεπει το βανάκι της εισόδου να είναι ανοιχτό και της εξόδου κλείστο. (99% έτσι είναι -δηλ στην εξαγωγη το συστημα- αλλα μια επιβεβαιωση δεν κανει κακο). Ετσι το νερό δεν θα μπορει να παει αλλου, περα απο το Τ κ μετα να φυγει απο το λάστιχο. (προφανώς το βανακι του "βρωμικου νερου" πρεπει να είναι ανοιχτό...)

Αμα θέλεις να το κάνεις με εσωτερικό φίλτρο σίγουρα δεν γίνεται. Τώρα αμα εννοείς μεσω σαμπ, μπορείς να το κάνεις στο σωλήνα/λαστιχο της επιστροφής μαλλον. Αλλα αυτό που σκέφτομαι είναι οτι οταν πεσει η στάθμη, θα σταματήσει να κατεβάζει η υπερχείληση νερό και δεν θα βγάλεις αρκετό... Αυτή η περίπτωση θέλει λίγο ψάξιμο...

Α, και κάτι που δεν ανέφερα. Για να παρεις ολα αυτά τα κομμάτια, θέλεις ~6€ -εξαιρείται το Τ (+3€ νομίζω), γιατί εγώ δεν εχω τετοιο "συστημα". Το αντιστοιχο ενυδρειακό διπλό βανάκι εχει τουλάχιστον 12 ανάλογα με την διαμετρο.

Σημείωση 1: Η τιμή νομίζω πως παίζει λίγο, ανάλογα με την διάμετρο του λάστιχου
Σημείωση 2: Θελεις διπλο βανάκι ωστε να μπορεί να βγάζεις το μεγάλο κομμάτι κ να το αποθηκευεις. Αν όμως έχεις χώρο στο ντουλάπι για 5-10 μετρα λάστιχο μπορείς να πάρεις απλα ενα ενυδρειακό βανάκι (μονο).
Σημείωση 3: Υπάρχει και αλλος τρόπος. 2 ταχυσυνδεσμοι με στοπ, και ενα συνδετικό κομμάτι, αλλα δεν είναι τοσο ασφαλες αφου μπορεί καποιος ταχυσυνδεσμος να είναι ελλατωματικός, και επίσης, η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή. Περίπου 1-2€...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01625 seconds with 11 queries