Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 22-02-11, 21:06
Το avatar του χρήστη Hydrus
Hydrus Ο χρήστης Hydrus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Γεια χαρα

Σιμος ονομαζομαι και εχω τον Julio ενα γαλλικο μπουλντογκ 2,5 χρονών.

Θα γράψω καποια πράγματα με βαση όσων διαβασα παραπάνω και με βαση της δικής μου εμπειριας.

Καταρχας το πιο ακριβο γαλλακι που εχω δει ειναι 800 ευρω και ειναι απο την πλεον γνωστη αλυσιδα (την οποια δεν συνηστώ με την καμια όμως). Έχω δει τιμες να κυμαινονται απο 450 (ιδώτης με γέννα) και πάνω. Το καλυτερο είναι να βρεις εκτροφέα απο Ελλαδα εχω ακουσει ότι υπάρχουν και να επισκευθεις το εκτροφειο και να τα γνωρίσεις απο κοντα. Θα καταλάβεις πιο σου κάνει απο την επαφή που θα έχετε. Μην διαλέξεις με βάσει τι γουσταρεις αλλα με βάσει πιο θα προσαρμοστει συμφωνα με τον χαρακτηρα του στην δικια σου ζωη καλύτερα. Αν σκόπευεις να το κανεις δωρο καλό θα ηταν να παρεις τον τυχερο/η μαζι σου και να διαλέξει αυτος.
Μην εμπιστευτεις πετ σοπ (πικρη εμπειρία) για κανενα λογο εκτος αν εχεις προσωπικη σχεση με τον ανθρωπο και τον εμπιστευεσε πραγματικα.
Φρόντησε να έχεις στο νου σου τα παρακάτω. καθώς είναι πολύ σημαντικα και για σενα και για τον σκυλακο.

Δεν είναι και μια τόσο ευκολη ράτσα σε γενικες γραμμες. Μην τρομαζεις δεν υπάρχει λόγος. Απλα πράγματα.

Ξεκινώντας χιουμοριστικα. Ροχαλίζει (λόγο της δομής του αναπνευστικου του συστηματος. Ροχαλίζει τοσο που θα νομιζεις οτι μια χαρλει περναει διπλα σου. Τουλάχιστον θα καταλαβαίνεις ότι καποιος υπαρχει μεσα στο σπίτι :P

Κλάνει. Κλάνει πολύ. Θα την ακους και δεν θα ξερεις τι έγινε. Βέβαια το αν μυριζει είναι και θέμα διατροφης κατι που θα σου μιλησω παρακατω.

Μην ανησυχεις για σαλια αν το σκεφτεσαι γτ δεν βγαζει εκτός αν βασανιζεται παρα πολυ στην λιχουδια που ζαχαρώνει.....

Σοβαρευοντας. Είναι μια ρατσα που ειναι ιδιοτροπη στο τι πρεπει να φαει. Λόγο του οτι ειναι πολυ λαιμαργα σκυλια πολυ ομως θα σου ζητιανευει ακομη και παξιμαδι να τρως. Τα "θυροειδικα" ματια του θα πάρουν αυτη την λυπη και θα σε κανουν να σκεφτεσαι να του δωσεις οτι τρως ΟΜΩΣ πρεπει να αντισταθεις. Γιατι? γιατι αποκτουν πολυ ευκολα ζαχαρο, προβληματα στην καρδια στα νεφρά και γινονται παχυσαρκα στο αψε σβήσε. Ξέρω 2 γαλλίδες που έχουν ανεπάρκει νεφρών λοφο διατροφής. Οποτε φροντιζεις να τρώει μονο ξηρα τροφή και απο λαχανικα κ φρουτα οτι θελεις οχι ομως σε μεγαλες ποσοτητες. Συν οτι λόγο του σχηματος της γνάθους του μαζευετε ευκολα βρωμια με τισ μαλακες τροφες και βρωμαει πολυ το στόμα τους.

Οσον αφορα την εκπαιδευση του ειναι λιγο ιδιοτροπα θελουν επιμονη και οχι φωνες. Ειναι και λιγο σε γράφω στα παλια μου τα παπουτσια οποτε οσο και να φωναζεις δεν θα βγαλεις ακρη. Αγαπουν να σε κανουν χαρουμενο οποτε αμα του δειξεις τον σωστο δρομο δεν θα εχεις προβλημα. θα εχεις ενα θεματακι τους πρωτους μηνες με το που κανει την αναγκη του και επισης ενα κακο συνηθειο της ρατσας ειναι ως κουταβια να τρωνε τα κακα τους. αλλα αυτο συμβαινει μονο τους πρωτους μηνες μετα το κοβουν. αν το συνεχιζουν μπορει να σημαινει κ ελλειψη βιταμινων.


Καθαριοτητα. Καλο καθάριμσα στα αυτια γιατι κατα καιρους πιανουν πολυ βρωμα. Επισης αμα εχουν τσιμπλες βγαζε τις γτ στις διπλες των ματιων μαζευονται μικροβια. και στεγνωνε καλα τις πατουσες τους οταν το πλένεις γτ μαζευουν μυκητες.

Ζεστη. Το καλοκαιρι αυτα τα σκυλια δεν την παλευουν. Ειναι πολυ ευκολο να παθουν θερμοπληξια λογο του αναπνευστικου τους συστηματος. Τα σκυλια δεν ιδρώνουν οποτε για την συσκεκρημενη ρατσα αμα ειναι να εισαι πολυ ωρα στον δρομο η βολτα κρατα ενα μπουκαλακι νερο γ αυτα και ενα μικρο πιστολακι σπρευ σαν αυτο του αζαξ (εχει μικρα να παρεος απο σουπερ μαρκετ) γεματο με νερο να τον ψυκαζεις για να δροσιζονται. Με το που βρεθουν σε ζεστη να φανταστεις αρχιζιουν να λαχανιάζουν στα πρωτα 2 λεπτα.


Ασκηση ειναι κυριως τεμπελαραδες. 2-3 φορες την μερα βόλτα 20-30 λεπτα την μερα ειναι αρκετα. βεβαια το παραπάνω δεν βλαπτει. Η εντονη ασκηση ειναι απαγορευτικη. Γουσταρουν να ξεσκιστουν στο παιχνιδι αλλα το σωμα τους δεν θα τα υποστηριξει. Ως κοντοποδαρη ρατσα και βραχυκοκαλη εμφανιζει ευκολα δυσπλασια του ισχυου η ακομα χειροτερα μπορει (πραγματικα σου ευχομαι να μην) να παθει ριξει μεσοσπονδυλου. ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! γιατι και εγω τα διαβαζα αλλα δεν σου φαινονται σημαντικα. Ο Julio μου είναι ανάπηρος στα πίσω του ποδια. Ολα ξεκινησαν απο μια φλεγμονη στο ισχυο και μετα απο 1 εξάμηνο πάνω στο παιχνιδι είχαμε ρηξη μεσοσπονδυλου. Τώρα κανει μπαντιλικια με το DIY αναπηρικο του καροτσακι.

Σας παρακαλω μην τον πειτε κακόμοιρο γτ η ψυχολογια του ειναι ακμαιοτατη και ας μην εχει την υποστηριξη των πισω ποδιων. Φανταστειτε οτι ολα ειναι οπως παλια απλα εχουμε 2 ροδες αντι για 2 ποδια. Να χαιρεσται γιατι ειναι χαρουμενος και να διαδιδετε οτι υπαρχουν αναπηρικα καροτσακια για σκυλια και να κατακρινετε την αποψη για ευθανασια καθως εκει καταληγουν χωρις ουσιαστικο λογο πολλα σκυλια που για τον οποιοδηποτε λoγο μενουν αναπηρα. Όλα ειναι στο χέρι του ιδιοκτήτη.

Σου έγρψα κυρίως πια ειναι τα αρνητικα. Να ξερεις οτι τα γαλλικα μπουλντογκ ειναι φανταστικα σκυλια. Πρωτον πολλοι τα λενε ασχημα. Γιατι? επειδη εχουν 2 αυτια νυχτεριδας 2 θυροειδικα ματια ενα κορμι σαν τσουβαλι? Ειναι αξιολατρευτα. ειναι μικροι κλοουν και απισευτα κοινωνικοι (ξεχνα την ιδεα του σκυλου φυλακα αν κα συμανουν συναγερμο αλλα μολις τους κανει χαδια πιος κλεφτης και πρασινα αλογα...)

Τους λενε μικρους ηρακληδες γιατι στην ισπανια χρησιμοποιουντουσαν για να βγαζουν τους ταυρους στην αρενα.

Δενονται πολυ με το αφεντικο τους και τα πανε φοβερα με τα παιδια. Δεν εχουν προβλημα με αλλα σκυλια. Ο δικος μου εχει φιλαρακια απο γουεστι μεχρι ροτβαιλερ. Βεβαι τον πως τον μαθαινεις παιζει σημαντικο ρολο.
Ειναι σκυλια που θα σε πορωσουν με την παρτη τους γιατι ειναι μικροι μολοσσοι.

Αν μου ερθει κατι αλλο θα το προσθεσω.

Ελπίζω να βοηθησα. αν χρειαστεις κατι αλλο εδω ειμαι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02406 seconds with 11 queries