Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 06-06-04, 01:04
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
νομίζω πως ξέρεις ότι στα αλλοδαπά φορυμ συζητήσεων γίνεται λόγως για βράχια που έρχονται απ' ευθείας από τη θάλασσα ωστα να έχουν μεγαλύτερη βιοποικιλία.Βέβαια αυτό είναι αδύνατο να γίνει εδώ.Τρίτον ό,τι βάλει κανείς στο ενυδρείο του, κατά βάσει το μεγαλύτερο μέρος θα φαγωθεί από τα ψάρια ή τις γαρίδες.Μιλάμε για ζωντανή τροφή,ζαλισμένη από τη μεταφορά.
Αυτο που αναφερεις ειναι τελειως ασχετο και ο λογος ειναι οτι τα αμερικανικα forum εχουν την καραιβικη ή αντε τον Ειρηνικο στα ποδια τους απο οπου και πολλα απο τα τροπικα που εχουμε προερχονται, αλλα η μεσογειως θαλλασα ειναι κατι τελειως ασχετο με αυτο απο ολες τις πλευρες.Πολλα εχουν αναφερθει οχι πολυ καιρο πριν.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από immerback
Βέβαια υπάρχει και η λύση του μη ζωντανού βράχου ως βάση, ο οποίος νομίζω πως θα συμφωνήσεις πως δεν χρειάζεται να είναι εισαγωγής.Το μόνο καλό στον εισαγωγής μη ζωντανό είναι πως μοιαζει πολύ με ζωντανό μορφολογικώς και μάλιστα αρκετοί έμποροι πουλάνε και ειδικώς διαμορφομένα βράχια για βάσει και στήριγμα του ζωντανού.Και για την άμμο έχεις τις ίδιες αντιρρήσεις?
Η λυση μη ζωντανου βραχου δικου μας κανει, αλλα δεν εχει καμοια σχεση με τον βραχο που υπαρχει στα τροπικα νερα ο οποιος ειναι απιστευτα πορωδης και μπορει να γινει η βαση για πολλα απο τα κοραλακια μας η τους πολυποδες μας.... Ο τροπικος βραχος ειναι κοματια απο νεκρα κοραλια εξαιρετικα πορωδη. Εμας ειναι απλος ασβεστολιθος...τι σχεση εχουνε? Και επειδη το εχω δοκιμασει με νεκρο τροπικο αλλα ΚΑΙ δικο μας νεκρο βραχο αναφερω πως σε 6 μηνες ο τροπικος βραχος αρχισε να ποιανει ζωη δηλαδη κοραλλινη , αλγη κτλ, ενω ο δικος μας ακομα δεν εχει πιασει ουτε κοραλλινη...Και δεν το εχω ακουσει, το εχω ΚΑΝΕΙ.



Παντως μου κανει εντυπωση πως πολυς κοσμος δεν κανει καν τον κοπο να διαβασει καποια προηγουμενα topic και οταν δεν περνει την απαντηση που νομιζει η θελει εκνευριζεται!!

Εχουμε αναφερει πολακις τι ειναι skimmer, deep sand bed, algal scrubber, refugium, power compact κτλ κτλ κτλ και δεν θα τα αναφερω ολα τωρα αλλιως δεν φτανει η απαντηση ουτε για τα προκατακτικα ( ).

Ρωταει καποιο παιδι τι ειναι το skimmer και παιρνει την απαντηση πως ειναι χημικο φιλτραρισμα θαλλασινου και μονο νερου, σε γλυκο απλα δεν γινεται. Δεν γινεται με ΤΙΠΟΤΑ. Η απαντηση ηταν μια χαρα και σωστα του δοθηκε η απαντηση που δωθηκε με ολα τα παρελκομενα. Το θαλλασινο για να το καταλαβουμε εμεις που ασχολουμαστε μαζι του διαβαζαμε τουλαχιστον ενα χρονο πριν το ξεκινησουμε!! Μιλαμε για πολυ διαβασμα και δεν εχω και πολυ καιρο που καπως εχω αρχισει να το καταλαβαινω στο περιπου. Ε πως θελει ο αλλος τωρα να το καταλαβει σε μια στιγμη??

Γιατι καθε φορα,να αναφερω τι ειναι το καθε τι,οταν ο οποιοσδηποτε δεν κανει καν τον κοπο να ψαξει κατι που ουτε ενα μηνα πριν δεν εχει γραφτει???!!! ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!Και το βρισκω τουλαχιστον υποκριτικο αφου εαν σε ενδιαφερει κατι πραγματικα το ψαχνεις.

Δεν γραφω κατι αλλο, δεν θελω γιατι ο νοων νοητω και οποιος δεν...σκαμπαζει δεν εχει νοημα να πω τιποτα αλλο, παρα μονο ενα. Καλο ειναι πριν γραφουμε να σκεφτομαστε τι γραφουμε και γιατι.

Ευχαριστω
Μαριος
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01845 seconds with 11 queries