Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 05-06-04, 23:12
immerback Ο χρήστης immerback δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2004
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Σορρυ αλλα δε την ξερω την αποψη σου,αλλα νομίζω πως πρεπει να ξεκαθαρίσω τη δική μου.Καταρχήν μιλώ για ειδικά μαζεμενα βράχια.Εγω τουλάχιστον τα μάζεψα μέσα από μικρές σπηλιές και ετσι απέφυγα τον κίνδυνο να κουβαλάνε πολλά περίεργα ζωντανά μαζί.Κατά δεύτερον νομίζω πως ξέρεις ότι στα αλλοδαπά φορυμ συζητήσεων γίνεται λόγως για βράχια που έρχονται απ' ευθείας από τη θάλασσα ωστα να έχουν μεγαλύτερη βιοποικιλία.Βέβαια αυτό είναι αδύνατο να γίνει εδώ.Τρίτον ό,τι βάλει κανείς στο ενυδρείο του, κατά βάσει το μεγαλύτερο μέρος θα φαγωθεί από τα ψάρια ή τις γαρίδες.Μιλάμε για ζωντανή τροφή,ζαλισμένη από τη μεταφορά.Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ πιο καλό βράχο αυτών που θα μου πουλήσει ο έμπορασ που τον έχει μήνεσ αρκετές φορές στο ενυδρείο του και είναι βέβαιο πως τίποτα δε θα έχει μαζί του , εκτός από τα βακτηρίδια, που τα έχει και ο δικός μας βράχος.Τον βράχο τον βάζεισ στην αρχή και δε νομίζω ότι προκαλεί τόσο μεγάλο πρόβλημα.Βέβαια υπάρχει και η λύση του μη ζωντανού βράχου ως βάση, ο οποίος νομίζω πως θα συμφωνήσεις πως δεν χρειάζεται να είναι εισαγωγής.Το μόνο καλό στον εισαγωγής μη ζωντανό είναι πως μοιαζει πολύ με ζωντανό μορφολογικώς και μάλιστα αρκετοί έμποροι πουλάνε και ειδικώς διαμορφομένα βράχια για βάσει και στήριγμα του ζωντανού.Και για την άμμο έχεις τις ίδιες αντιρρήσεις?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01457 seconds with 11 queries