Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 04-06-04, 18:49
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Εγω θελω να πω κατ'αρχην ενα μπραβο για τις αναλυτικοτατες πληροφοριες για την κατασκευη καπακιου , θα ειχα γλιτωσει απο πολυ σκεψη αν υπηρχε αυτο το topic οταν κατασκευαζα το δικο μου καπακι απο κοντρα πλακε θαλασσης . Θα ηθελα να προσθεσω τις δικες μου εμπειριες μιας και στην δικη μου κατασκευη παρουσιαζεται η ιδιομορφια του συνδιασμου λαμπτηρα metal halide 250W με τεσσερεις λαμπτηρες φθοριου . Για κατοπτρο χρησιμοποιησα ενα φυλλο inox το οποιο τελικα παρουσιασε οξειδωση στο σημειο πανω και γυρω απο την Μ.Η (ή μου το πουλησαν για inox ενω δεν ηταν ή τελικα η πολυ υψηλη θερμοκρασια το επηρεαζει) . Στο ενα πλαινο του καπακιου εβαλα ανεμιστηρακι και για να κλεισω το κατω μερος χρησιμοποιησα ψημενο κρυσταλλο . Οι μετασχηματιστες τοποθετηθηκαν κατω απο το ενυδρειο και ολα τα καλωδια που χρησιμοποιηθηκαν εντος καπακιου ηταν σιλικονης (στην πραγματικοτητα δεν ειναι απο σιλικονη αλλα τα ονομαζουν ετσι και εχουν καλυτερη αντοχη στις υψηλες θερμοκρασιες) και καλυφθηκαν με μακαρονι αμιαντου . Ενα αλλο προβλημα που συναντησα ειναι οτι το καπακι καρβουνιασε πανω απο την M.H κατι το οποιο πιστευω οτι θα απεφευγα αν τοποθετουσα ενα φυλλο αμιαντου αναμεσα απο το inox και το κοντρα πλακε . Η αποσταση αναμεσα στην Μ.Η και την επιφανεια του νερου εναι γυρω στα 40 εκ. Δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζεται η διαρκεια ζωης των λαμπτ. φθοριου απο την υψηλη θερμοκρασια της Μ.Η .
Και παλι μπραβο για τις οδηγιες κατασκευης .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02019 seconds with 10 queries