Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 02-06-04, 11:58
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: ΒΟΗΘΕΙΑ συχνές ασθένειες σε θαλασσινά ενυδρεία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ
Ονομάζομαι Μάνος και έχω στήσει δύο reef ενυδρεία 240 και 400 λίτρα
το μικρό εδώ και 7 μήνες και το μεγάλο εδώ και 18 μήνες.
Ενώ οι συνθήκες του νερού είναι πολύ καλές,έχω συχνά προβλήματα με
Oodinium και θαλασσινό ck.τα οποία συνήθως ξεκινούν από τα Tangs.
Στο μεγάλο ενυδρείο έχω 75 κιλά ζωντανό βράχο και στο μικρό 45 κιλά.
Εχω αρκετά ασπόνδυλα όπως γαρίδες,αστερίες,ανεμώνες καί κοράλια και
δυκολεύομαι να βρώ δραστικό αλλά ασφαλές για τα ασπόνδυλα φάρμακο.
Εχω χρησιμοποιήσει Exodin και oodinex τα οποία είναι ασφαλή αλλά όχι
πολύ δραστικά με αποτέλεσμα να έχω απώλειες.
Παρακαλώ πολύ θέλω να με βοηθήσετε.
Σύντεκνε καλημέρα.
Να εκφράσω την έκπληξή μου που μετά από 18 μήνες συνεχίζεις και έχεις προβλήματα. Οι υποψίες μου είναι στην ανεμώνη. Έχει αρχίσει και μαζεύεται; Δείχνει υγιής;
Λογικά έχει αρχίσει να αφήνει δηλητήριο στο νερό. Προσπάθησε να αυξήσεις το skimming και αύξησε και το κάρβουνο. Επίσης γαρίδες είναι cleaner; Το tang είναι μετρητής του καλού νερού. Για να έχεις πρόβλημα είτε δεν τα ταίζεις σωστά είτε δεν έχεις σωστό νερό είτε συνδυασμός. Δεν πρέπει να σε ανυσηχούν τα tang. Αν διορθώσεις το πρόβλημα του νερού σου τότε θα σταματήσουν και τα προβλήματα στο Tang. Τι χρησιμοποιείς για skimmer; Τι κυκλοφορία έχεις στο ενυδρείο σου; Τι χρησιμοποιείς για βιολογικό και μηχανικό φίλτρο;
Όταν λες tang τι εννοείς; Ο λευκόστερνος ας πούμε είναι για στρωμένο ενυδρείο όπου θεωρείς ότι όλα πάνε καλά και μετά τον βάζεις. Αντίθετα τα tang ερυθράς όπως ο naso είναι πολύ ανθεκτικά (πάντα για tang) και δεν έχουν τόση ανάγκη ποιότητας.
Όταν λες άλλα κοράλια τι είναι; Για παράδειγμα οι σινουλάριες, τα σαρκόφυτα, είναι έντονα επιθετικά και αφήνουν χημικές ουσίες στο νερό. Αν λοιπόν το χημικό φίλτρο σου δεν είναι σωστό τότε έχεις βρει μία πιθανή αιτία.
Ο βράχος και για τα δύο ενυδρεία για reef μου ακούγεται λίγος. Αν τον αναφέρεις γιατί τον χρησιμοποιείς για βιολογία δεν συμφωνώ. Ο βράχος για να λειτουργήσει σαν βιολογικό φίλτρο επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες που τους περισσότερους δεν μπορείς να τους ελέγξεις.
Για δώσε μου λίγο φως να συνεχίσουμε.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries