Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 27-05-04, 18:20
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Το θέμα δεν είναι τόσο απλό.
Αυτό που λέει ο Νίκος (aka nkitso) είναι ότι αν απλώς κάνουμε αλλαγή νερού σε ενυδρείο που έχει μια ποσότητα x εξατμισμένου νερού, στην ουσία τι γίνεται; Αφαιρούμε επιπλέον μια ποσότητα y νερού και προσθέτουμε μια ποσότητα z=x+y φρέσκου βρυσάτου νερού. Δηλαδή πάλι αναβάζουμε την σκληρότητα (και όχι μόνο) του νερού του ενυδρείου αφου ουσιαστικά προσθέσαμε (νερό+άλατα και όχι μόνο) όσο αφαιρέσαμε κατά την αλλαγή νερού (δηλαδή x) και σημπληρώσαμε όσο καθαρό νερό είχε εξατμιστεί (y) αλλά μαζί με αυτό προσθέσαμε και τα άλατα του νερού βρύσης.
Γιώργο συμφωνώ όπως και Γιάννη συμφωνώ. Όπως έχω πει και σε προηγούμενο topic η χρήση "καθαρού" νερού είναι απόλυτη. Το νερό της βρύσης που έχω εγώ και που έχει ο Γιώργος δεν έχει την ίδια σύσταση. Το απιονισμένο που αγοράζω από το Βασιλόπουλο και αυτό από το Βερόπουλο δεν είναι το ίδιο. Και - κατά μέσο όρο - δεν πλησιάζει καν τη ποιότητα της RO. O ιδανικός τρόπος για αναπλήρωση νερού είναι RO + DI , προσθήκη buffer, εξισορόπηση θερμοκρασίας, παραμονή μία ημέρα σε κουβά με κυκλοφορία για να ενεργήσει το buffer και ρίξιμο στο ενυδρείο. Αυτό είναι το ιδανικό. Ας δούμε όμως και το πραγματικό. Πόσοι έχετε εκεί έξω RO; Και σωστό RO είναι και DI. Δηλαδή ξεγύμνωμα του νερού από τα πάντα. OK αυτό είναι το Ι Δ Α Ν Ι Κ Ο .
Από εκεί και πέρα εγώ μέχρι πριν από λίγα χρόνια δεν ήξερα καν τι σημαίνει βιολογικό, RO, phosprate κ.λ.π. Όμως είχα ενυδρεία για αρκετά χρόνια και τα ψαράκια μου ζούσαν με το νερό της βρυσούλας μου. Σε φάση προβλήματος με τους δίσκους έκανα αλλαγή νερού σε χρόνο dt και φυσικά δεν πρόλαβα να το περάσω από επεξεργασία και έριξα σκέτο βρυσάτο.
Νομίζω ότι πρέπει ειδικά για τους καινούργιους να περιγράφουμε το ιδανικό αλλά και το αναγκαίο. Η κλίμακα ανάμεσα στα δύο είναι σε μερικές περιπτώσεις τεράστια και πρέπει να κάνουμε τους νέους συναδέλφους να μην πελαγώσουν. Ναι πρέπει να φροντίσουμε για όσο το δυνατό καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια μας. Συμφωνώ απόλυτα και νομίζω ότι από άποψη αυτή καταβάλω προσπάθειες για να το επιτύχω. Όμως δεν μου αρέσει και να βγαίνω στους νέους συναδέλφους. Ποιός από εμάς όταν ξεκίνησε είχε σωστό εξοπλισμό; Ας τους δείξουμε - αλλά σιγά και με μέτρο για να μην πανικοβληθούν - ότι μπορεί να γίνει και κάτι καλύτερο. Ας πάμε χαλαρά.

Νίκος
Υ.Γ. Sorry για την έκταση. Γιώργο, μήπως πρέπει να βγουν μερικα άρθρα (επειδή έχεις και συγγραφική φλέβα μέσα σου) που να ορίζουμε τη βάση και το μέγιστο σε κάποια πράγματα;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01579 seconds with 11 queries