Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 03-02-11, 00:57
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παιδία, έχω πρόβλημα. Προσπαθω να ξεκολλήσω το ενυδρείο. Τα εχω καταφέρει σε ενα βαθμό (έχω βγάλει αρκετή σιλικόνη, και μια καθετη πλευρά την έχω ανοίξει) αλλα όταν παω να βαλω την ακρη μιας φαλτσέτας, χαλάει το γυαλί. Πετονια δεν παίνει με τίποτα (έχω δοκιμάσει μόνο την λεπτή. Θα προσπαθήσω κ με ποιο χοντρή, αλλα δεν νομίζω να κάνει κάτι). Τι μπορώ να κάνω; Δεν θελω να το ταράξω στο σπρωξιμο μην μου σπάσει το γυαλί και μην σφαχτώ κ εγω. Εψαξα για χημικό remover σιλικόνης, βρήκα εναν στην Αθήνα, και εναν μαλλον απο Αμερική.

Μετα βρήκα που ελεγαν καπου με ενυδρεία οτι χρησιμοποίησαν "tetrahydrofuran", αλλα τι είναι και που μπορώ να το βρώ... Δεν. Το διαλυτικό νίτρου που κυκλοφορεί;
-------------------------
Μετά απο επιπλέον ψάξιμο βρήκα οτι κάνει και το νέφτι.

Πηρα λοιπόν το white spirit, και άρχισα!! (όχι, πλακα κανω). Εβαλα σε μια πλευρα (και μετα πέρασα πολύ χαρτοταινία, μην έχουμε πτώσεις τζαμιων!!) και θα το αφήσω μέχρι αυριο το πρωί, να δω τι θα γίνει. Παντως, καποια υπολειματα απο το ξύσιμο φάνηκε να φευγουν αμέσως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 03-02-11 στις 00:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01670 seconds with 11 queries