Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 01-02-11, 17:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλα δεν φταιει η αμμος, Ειδα και τις ακριβες.
Σε λιγο καιρο θα σου εχω λυση (δοκιμασμενη) ...θα περιμένω
Λοιπον, εβαλα δυο κυκλοφορητες στα πλαινα τζαμια και η αμμος ειναι τζαμι. Δεν βλεπω να απελευθερωνονται και φυσαλιδες πλεον.
Θελει απλα σωστη τοποθετηση (αναλογα και το ενυδρειο και το στησιμο) για να μην ενοχλει τα ψαρια αλλα και να μη σηκωνει αμμο απο το βυθο και δημιουργει λακουβες.
Εγω τους τοποθετησα σχετικα ψηλα (10 εκ κατω απο την επιφανεια του νερου - σε 54-55 εκ υψος νερου - απο το τελος της αμμου εως την επιφανεια).
Ο ενας να "χτυπαει" προς το μπροστινο τζαμι και τη μεση του πατου του ενυδρειου, και ο αλλος προς το πισω τζαμι με παρομοια κλιση.
(Εχω δυο εισοδους φιλτρου σε καθε μερια του ενυδρειου και σπρωχνουν προς τις εισοδους του φιλτρου τις ακαθαρσιες)
Στην ουσια γινεται ελαφρια αλλα αισθητη κυκλικη κινηση του νερου στα χαμηλοτερα στρωματα της στηλης του νερου.
Για τα ψηλα στρωμματα εχει αναλαβει την κινηση η εξοδος του φιλτρου με το spraybar.
Για 400 λιτρα δυο koralia 2 ειναι ιδανικες.
Δοκιμασα και με κινεζικες JVP-101 (3000 λ/ω). Πολυ οικονομικες. Τα μεινοκτηματα σε σχεση με τις koralia ειναι οτι α) ειναι λιγο πιο δυνατες και ισως θελουν λιγο κουρεμα οι φτερωτες τους, β) οτι ειναι πιο θορυβώδεις, γ) δεν εχουν πυκνο προστευτικο πλεγμα μπροστα και μπορει να μπει κανενα μικροψαρο αν καποιος θελει να τις χρησιμοποιησει με χρονοδιακοπτη (αν λειτουργουν 24/24 δεν μπορει να πλησιασει τιποτα για να μπει μεσα) δ) δεν εχουν μαγνητη για να κολλανε στο τζαμι και ειναι καπως επιφοβο να ξεκολλήσουν οι βεντουζες (αν και τις βλεπω πολυ στιβαρες και κολλανε δυνατα αν τις πιεσεις και εξαερωσουν καλα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01919 seconds with 11 queries