Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 30-01-11, 19:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
για δειτε πως ερχονται τα πραγματα...!
προσθεσα 2 ακομα ψαρια προχθες και χθες&σημερα μετραω αμμωνια 0,25mg/l. Ανεβηκε λοιπον η αμμωνια ενω no2<0,3mg/l και no3=12mg/l ειναι τα ιδια...
μαλλον απ΄την αυξηση των ψαριων προκληθηκε η ανοδος της αμμωνιας και το κακο ειναι οτι εκτος του οτι δεν εριξα βακτηρια προχθες μαζι με τα ψαρια αλλα χθες αλλαξα και μαρκα και δεν ξερω αν τα πολυ εμπιστευομαι τα καινουργια...το safestart της tetra εδειχνε να δουλευει αλλα τωρα που αλλαξα γιατι ειχε τελειωσει στο μαγαζι που ψωνιζω να'τη κι η αμμωνια!δεν ξερω αν φταει αυτο βεβαια...λεω.
τι προτεινετε να κανω παιδια?απ΄οτι βλεπω η αμμωνια δεν πεφτει...να προχωρησω σε μερικη αλλαγη νερου ή δεν πρεπει γιατι το ενυδρειο ειναι στο στρωσιμο...?ειναι στην τριτη του εβδομαδα το ενυδρειο και απ'το καταστημα μου ειπαν να μην κανω αλλαγες τωρα...
βασικα και για τα ψαρια αυτοι μου ειπαν να βαλω μαζι με βακτηρια ετοιμα ενω εγω ηθελα να το στρωσω αδειο με τροφες, και πιο πολλα ψαρια μου ειχαν πει να βαλω αλλα εγω το πηγαινα πιο χαλαρα...
δεν ξερω...ειναι λαθος να κανω μερικη αλλαγη νερου...?
Δεν ειναι λαθος να κανεις καποια μικρη αλλαγη πχ 10%.
Ο ρυθμος της εισαγωγης ψαριων που επελεξες πιστευω οτι ειναι επιτυχης (και θα εξηγησω παρακατω γιατι) και να μην ακολουθησεις την προταση του καταστηματος.
Η αμμωνια σε αυτο το επιπεδο (0.25) αν προκειται περι ολικης αμμωνιας (NH3/NH4) και οχι ελευθερης αμμωνιας (NH3), δεν ειναι επικινδυνη. Συνυπολογιζομενης παντα μια φυσιολογικης θερμοκρασιας νερου και πεχα.
Δες το 5 απο αυτο το θεμα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

Τα βακτηρια εμποριου λοιπον αυτο ακριβως που συμβαινει στο νερο σου κανουν και το εχεις ρυθμισεις (ενστικωδως μαλλον πολυ καλα).
Κρατανε χαμηλα σε ατοξικο επιπεδο τις τιμες αμμωνιας και νιτρωδων (το 0.25ppm σε ΝΗ3/ΝΗ4 και 0.3ppm σε NO2 ειναι ατοξικες)
Πιστευω οτι σε συντομο διαστημα θα εχουν δημιουργηθει οι καταλληλες αποικιες βιολογιας και θα μηδενισει κι αυτο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλα και τυρφη για να ριξω σκληροτητες και ph...μηπως επηρεαζει κι αυτο?καπου το διαβασα στο φορουμ...
οι τιμες gh,kh και ph αλλαξαν...και το περιεργο ειναι οτι οι σκληροτητες επεσαν κατα ενα βαθμο ενω το ph αυξηθηκε λιγο...!ειναι φυσιολογικο αυτο?χθες που τα μετρησα τα βρηκα αυτα.αυξησα την τυρφη χθες...
δεν εχω μετρησει σημερα gh,kh και ph...
Η τυρφη εχει οργανικα που μπορουν να δημιουργησουν αμμωνια. (εχει παρατηρηρθει αρκετες φορες σε επεξεργασια νερου σε βαρελι οπου δεν υπαρχει βιολογικο φιλτρο)
Σε ενα στρωμενο φιλτρο δεν εχει ομως καμια κακη επιπτωση εκτος ισως απο καποια μικρη μη ανυχητικη ανοδο νιτρικων στο τελευταιο σταδιο του κυκλου του αζωτου
Στη δικη σου περιπτωση τωρα, θα ηταν καλο να περιμενεις να δυναμωσει η βιολογια για να βαλεις τυρφη.

Η αλλαγη της τιμης του πεχα ειναι κατι που εξαρταται απο το σταθεροποιητικο παραγοντα kH. (οσο πιο χαμηλο ειναι τοσο πιο ευμεταβλητο ειναι το πεχα)
Η πτωση των τιμων gH kH με την τυρφη ειναι φυσιολογικη. Νορμαλ οταν πεφτει η kH πεφτει και το πεχα οσο πιο ωριμο ειναι το ενυδρειο.
Καποιος ομως αλλος παραγοντας πιο δραστικος απο τη μικρη πτωση της kH, σου ανεβαζει το πεχα.
Ασβεστολιθικα υλικα (χαλικι πετρες?)
Μεγαλη αναταραξη της επιφάνειας?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-01-11 στις 19:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01865 seconds with 11 queries