Θέμα: ΨΥΞΗ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 12-05-04, 13:28
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Θα ηθελα να αναφερω την δικη μου εμπειρια με τους διαφορους τροπους ψυξης οπως τους εχω δει εγω στα δικα μου ενυδρεια.


1ος τροπος -- Ανεμιστηρακι σκετο σε καποιο χρονοδιακοπτη, με τα φωτα κτλ.

Εχεις μια καλη απωλεια θερμοκρασιας αλλα δεν ειναι καθολου σταθερη, πραγμα που λογικα επειρεαζει τα ψαρακια μας, εχεις σοβαρη εξατμιση νερου και πρεπει να αναπλυρωνεις εσυ, πραγμα το οποιο συμαινει πως εαν φυγεις για διακοπες καποια στιγμη τα ψαρακια σου θα...στεγνωσουν, για να μην αναφερω πως η συσταση του νερου θα αλλαζει συνεχεια. Πραγμα σιγουρα οχι θεμιτο.


2ος τροπος -- Ανεμιστηρακι με κοντρολερ και αυτοματη αναπληρωση νερου.

Εχεις σχεδον τελεια θερμοκρασια, σταθερη, καλες συνθηκες νερου λογο της αναπληρωσης αλλα το κοστος της αυτοματης αναπληρωσης ειναι μεγαλο (140ευρω χωρις τα ταχυδρομικα στο Aquaristick.net) οπως επισης μεγαλο ειναι και το κοστος μιας Reverse osmosis για το νερο της αναπληρωσης. Εχει τρεξιμο για να φτιαξεις νερο, να δεις αν αδειασε κτλ. Σιγουρα εχει καποια εξοδα παραπανω αλλα ειναι κοντα στο ιδανικο και σου ξυπναει τον DIY εαυτο σου.

3ος τροπος -- Chiller

Το απολυτο, εχεις τελεια θερμοκρασια, ακομα και σε πολυ απαιτητικες συνθηκες(χαμηλες θερμοκρασιες κτλ.), πρακτικα καμια αλειωση της συστασης του νερου λογο μη εξατμισης του(περα της φυσιολογικης ετσι?), χωρις τρεξιμο για να βαλεις νερο στον καδο και λοιπα χαριτωμενα. Μειον η σχετικα μεγαλη καταναλωση ρευματος αφου ουσιαστικα ειναι ενα air-condιtion με κυκλοφορια νερου αντι για αερα.

Αυτα εχω δοκιμασει και ειμαι υπερ της 2ης και 3ης λυσης. Σιγουρα εχει η καθε λυση το κοστος της αλλα ειναι δοκιμασμενες και απο αλλα παιδια του board που τις εχω δει με τα ματια μου. Καποιες τις εχω δει ακομα και σε μαγαζι.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01643 seconds with 11 queries