Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 19-01-11, 14:57
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω ότι ο φίλος μας είναι κάποιος ψυχοπαθής σαδιστής που βγάζει τα απωθημένα του στα ενυδρεία. Πειραματίζεται (και καλά κάνει) αν κι αυτά τα "πειράματα" τα έκαναν άλλοι, παλιότερα, πριν από αυτόν (ο τροχός ανακαλύφθηκε χρόοοοοονια πριν).
Είναι γνωστό ότι όσο μεγαλύτερο ενυδρείο διαθέτεις, τόσο λιγότερες αλλαγές νερού χρειάζονται (σεμινάριο Konnings - βέβαια αυτός δεν θεωρεί ενυδρείο κάτι κάτω από 600 λίτρα).
Στο γαριδάδικο αλλάζω νερό 30% κάθε βδομάδα. Οι γαρίδες μου ζουν όμορφα κι ωραία. Αν τις αφήσω κάνα μήνα, αυγατίζουν, παίρνουν ωραίο χρώμα και βλέπω άλλη συμπεριφορά.
Στα φυτεμένα μας είμαστε με το μπλοκάκι στο χέρι για να δούμε ανάπτυξη στα φυτά. Τα κλαδέματα τα πετάμε σε ένα κουβά και γίνονται τούμπανα.
Πιστεύω λοιπόν ότι η εβδομαδιαία αλλαγή νερού ΔΕΝ είναι απαραίτητη όταν είσαι πολύ καλός γνώστης κάποιων πραγμάτων όπως απαιτήσεις των ζωντανών σου, παραμέτρων νερού, ισχυρού και καλοστρωμένου φίλτρου και διάφορες τέτοιες "λεπτομέρειες" που κάνουν όμως τη διαφορά.
Τώρα οι πειραματισμοί είναι ωραίοι (Σε προσωπικό επίπεδο) αλλά περιττοί και πολλές φορές οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα (και παρεξηγήσεις).
Την ΑΟ την θεωρώ κι εγώ άχρηστη (και πάνω απ' όλα αντιοικονομική) εκτός κι αν κάποιος διαθέτει το εξαιρετικό ψάρι που απαιτεί κάτι τέτοιο.
Καλά κάνεις λοιπόν φίλε tsaftsouf και "παίζεις" με τα ενυδρεία σου αλλά μην περιμένεις να βγουν συμπεράσματα που μπορεί να χρησιμοποιηθούν κι ως "μπούσουλας" από άλλους χρήστες. Κανένα ενυδρείο άλλωστε δεν είναι το ίδιο με κάποιο άλλο.
με βρισκεις απολυτα συμφωνω φιλε μου!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01622 seconds with 11 queries