Θέμα: Ερώτηση!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 05-05-04, 11:24
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bonjo
σε πληροφορώ πως ο μέσος ετήσιος όρος σε πολλά σημεία της ελλάδος ειναι 19κελσιου
Και που διαφωνείς μαζί μου; Εγώ μιλάω για διατήρηση θερμοκρασίας στο μεσογειακό 21 ή 22 και αναφέρω το 26 σαν ακραίο.
Όσο αφορά για τις θερμοκρασίες δεν μιλάω από πείρα αλλά με βάση βιβλία. Επειδή στο κομάτι της θαλάσιας βιολογίας θεωρώ ότι οι έμπειροι aquarists είναι στην αιχμή προσπαθώ να εκμεταλευτώ την εμπειρία τους και να ξεκινήσω από εκεί.
Θεωρώ άλλωστε ότι το σωστό είναι πριν ξεκινήσεις το ενυδρείο σου είναι να διαβάσεις δυό τρία βιβλία, να σχεδιάσεις το ενυδρείο σου , να ξαναδιαβάσεις τα βιβλία και αφού τελειώσεις να τους ρίξεις άλλη μία ματιά για να σιγουρευτείς. Όταν λοιπόν έχω τη πλειοψηφία να συνιστά θερμοκρασίες της τάξης 25 έως 26 και κάποιους να λένε στο reef 28 για να αυξήσεις την ανάπτυξη (διάβαζε μεταβολισμό) των κοραλιών το ακούω. Επίσης όσο καιρό είχα fish only η θερμοκρασία ήταν 27 και 28 ενώ το καλοκαίρι το άφηνα και στο 29 αφού δεν έχω ψυκτικό.(το 29 είναι με ανεμιστηράκι απλά λίγες ώρες ). Άρα τι θερμοκρασία έχει στο Μπαλί δεν με αφορά όταν σχεδιάζω το ενυδρείο μου και σε καμία περίπτωση δεν θα πέσω κάτω από τους 26. Όποιος βέβαια θέλει να το κάνει, ας το εφαρμόσει, να διατηρήσει κάποια τροπικά ψάρια για τρία χρόνια τουλάχιστο και μετά ας το γνωστοποιήσει ώστε να το ακολουθήσουν όσοι έχουν διάθεση. Μην δίνουμε όμως συμβουλές και να αφήνουμε να υποθέσει κάποιος ότι τροπικό με 22 ή μεσογειακό με 26 είναι κάτι εύκολο που μπορούν να το κάνουν όλοι.
Ευχαριστώ και συγνώμη για την ένταση
 
Page generated in 0,01443 seconds with 10 queries