Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 10-01-11, 22:14
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε είσαι οφ τόπικ

παρόλα αυτά ,επειδή καίω τζάκι 15 χρόνια και τα τελευταία δύο δεν χρησιμοποιώ καμία άλλη πηγή θέρμανσης για το σπίτι μου
έχω κάνει πολλά πειράματα και σε διαβεβαιώ ότι τα χλωρά ξύλα παράγουν ελάχιστη θερμότητα συγκριτικά με τα ξερά-ακόμα κι αν συνυπολογίσεις ότι τα χλωρά περιέχοντας και νερό είναι πολύ βαρύτερα των ξερών
οι θερμίδες που περιέχει το ξύλο καταναλώνονται προκειμένου να ατμοποιήσουν το νερό και δεν αποδίδονται στον χώρο
Το γράφουν και τα βιβλία...το έχω κάνει και πείραμα -trust me,i know what i am saying
Αυτό συμβαίνει (Ω! Φανταστικέ τζακολόγε! , και κλείνω οριστικά το off topic) σχεδόν σε όλα τα ξύλα ΠΛΗΝ αυτών που περιέχουν κάποια έλαια ή/και ρητίνες, τα οποία καίνε και ξερά και χλωρά! Απλά βγάζουν περισσότερο καπνό, αλλά ομορφότερη φλόγα.
Τώρα εάν εσύ τα δικά σου τα ξύλα (που ΔΕΝ ήταν τέτοια) τα αποθήκευες στη στέρνα σου και δεν καιγονταν... δεν ξέρω!


"οι θερμίδες που περιέχει το ξύλο καταναλώνονται προκειμένου να ατμοποιήσουν το νερό και δεν αποδίδονται στον χώρο"

Καύση είναι οποιαδήποτε χημική αντίδραση συνοδεύεται από έκλυση θερμότητας και φωτός και στην περίπτωση υγρασίας στο ξύλο αυτή η αντίδραση (με το οξυγόνο) γίνεται πιο αργά διότι το νερό δεν είναι ευφλεκτο. Το νερό σταδιακά εξατμίζεται και επιτρέπει την ευκολότερη καύση με τη διείσδυση Ο2. Η ενέργεια που παράγεται με την καύση (ή οι θερμίδες όπως λές) δεν είναι δυνατόν να καταναλωθούν κατευθυνόμενα στην αποκλειστική ατμοποίηση της υγρασίας του ξύλου. Επειδή η υγρασία τυγχάνει να βρίσκεται κοντά στην πηγή της αντίδρασης (φλόγα) και δέχεται ενέργεια (θερμότητα), ατμοποιείται.

Φιλική κουβέντα κάνουμε! Ούτε το Νομπελ χημείας έχω πάρει (ακόμα ), ούτε έχω την ανάγκη να το παίξω έξυπνος! Συγνώμη εάν κάτι σε προσβάλει στο στυλ μου! Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου!

Το ζητούμενο είναι άλλο!
Το ξύλο να είναι ξερό και να κάνει καλή καρβουνιά για να ψήνει καλά τα παϊδάκια!!!!

Και μια απορία που πάντα είχα και ΠΟΤΕ δεν είχα τα κότσια να το κάνω! Τα λυπάμαι!
Το μοπάνι τι σκ*** φλόγα κάνει;
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01779 seconds with 11 queries