Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 04-01-11, 22:40
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παίρνεις ενα βαρελάκι και το γεμίζεις με νερό απο την ΑΟ προσθέτεις κάποιο απο τα συμπληρώματα που κυκλοφορούν στην αγορα για νερό ΑΟ (πχ Sera mineral salt κλπ κλπ).το αφήνεις να δουλέψει με ένα κυκλοφορητη μεσα στο βαρελάκι και στην αρχη κάνεις μικροαλαγες με το νερο αυτο στο ενυδρείο(κάθε 2-3 μερες) σου ωστε να προσαρμοστουν σιγα σιγα τα ψαράκια και να μην γίνει μπαμ και εξω η αλλαγη μονομιάς.Το θεωρω ανούσιο να βγάζουμε νερό απο την όσμωση και μετα να το ξαναλερώνουμε με νερό απο τη βρύση για να επιτύχουμε κάποιες σκληρώτητες που θέλουμε .Προσωπικα έχω διαπιστώσει οτι τα φυτά θέλουν και τους αρέσει το PH να είναι κάτω απο 7 (εγω τα έχω σε 6,3 και ΚΗ 3 και GH4)φυσικά τα ψάρια μου είναι τέτοια που θέλουν μαλακό οξινο νερό.Τις παραμέτρους τις πετυχαίνω βάζοντας μονο νερό απο ΑΟ 100% και προσθέτοντας Sera mineral salt ή ενα άλλο αλάτι για δίσκους της aqualight καθως και μικρή ποσότητα ηλεκτρολυτών της ΑΡΙ.Ποτε δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα φυτά ή τα ψάρια .Οτι νερό εξατμίζεται το συμπληρωνεις με σκέτο νερό απο την ΑΟ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01549 seconds with 11 queries